Slovenky chcú prekvapiť, debutovať bude osem hráčok

foto: TASR, zdroj: TASR

Slovenské basketbalistky chcú na blížiacich sa ME v Česku poprieť predturnajové prognózy a postupom zo skupiny zabojovať o vyraďovaciu časť. Čaká ich jedenásta účasť medzi kontinentálnou elitou v histórii samostatnosti a náročná úloha uspieť v silnej konkurencii. Na EuroBasket Women 2017 sa Slovensko predstaví v B-skupine v spoločnosti Turecka (16. júna), Bieloruska (17. júna) a Talianska (19. júna).

Príprava družstva mala turbulentný začiatok. Vedenie Slovenskej basketbalovej asociácie (SBA) len niekoľko týždňov pred turnajom odvolalo z funkcie trénera Maroša Kováčika, ktorý s tímom vybojoval postup na ME. Nahradil ho český kouč Marian Svoboda. Pod jeho vedením absolvovali Slovenky prípravu, v ktorej vyhrali tri a prehrali štyri stretnutia. Konečnú nomináciu ovplyvnili viaceré absencie (Hruščáková, M. Páleníková, Tetemendová), pozitívnou správou bol návrat skúsenej veteránky Zuzany Žirkovej. „Pred oznámením nominácie bola vidieť na dievčatách nervozita. Teraz je už situácia kľudnejšia. Verím, že sú sústredené na blížiaci sa šampionát a podajú tam maximálny výkon,“ vravel Svoboda.

V príprave Slovenky zdolali Češky a Grékyne, prehrali s Belgičankami a Maďarkami. „Výsledky i výkony boli kolísavé. Odohrali sme niekoľko dobrých zápasov, niektoré boli slabšie. Je však pravda, že to bola len príprava a na šampionáte sa bude hrať inak,“ pokračoval. Až osem hráčok SR zažije debut na ME, preto je Svoboda realista: „Chcel by som vyhrať všetky zápasy v skupine. Musíme však byť realisti. Osem hráčok z tímu zažije debut, na ME neboli a nemajú skúsenosti s takouto scénou.“ Slovenky odštartujú turnaj proti jednému zo spolufavoritov podujatia Turecku. „Všetko sa bude odvíjať od prvého zápasu proti Turecku. Tie prvé zápasy sú lotéria, je šanca prekvapiť. Verím, že podáme dobrý výkon, a že od toho sa odpichneme,“ zaželal si Svoboda.

Jednou z líderkou družstva by mala byť Anna Jurčenková. Podkošová opora Good Angels Košice sa na šampionát teší a zdôraznila, že Slovenky musia ísť od zápasu k zápasu. „Bude to znieť ako klišé, ale musíme isť od zápasu k zápasu. Nemôžeme sa spoliehať na to, že dajme tomu vyhráme na záver s Talianskom. Musíme isť na maximum v každom zápase, začínajúc proti Turecku. Tímy budú veľmi vyrovnané, čakajú nás ťažké zápasy a ja si skutočne neodhadujem tipovať kto s kým a o koľko vyhrá. Chceme uspieť a postúpiť zo skupiny,“ naznačila ambície Sloveniek skúsená Jurčenková.

Na turnaji sa predstaví 16 družstiev v štvorčlenných skupinách. Víťazi skupín automaticky postúpia do štvrťfinále, druhé a tretie tímy do baráže o účasť v štvrťfinále. Baráž o top osmičku sa bude sa hrať systémom A2-B3, B2-A3, C2-D3, D2-C3. Finále a súboj o tretie miesto sú na programe v nedeľu 25. júna v Prahe.

Nominácia Slovenska na ME v Česku (16.-25. júna v Prahe a Hradci Králové):

rozohrávačky: Barbora Bálintová, Zuzana Žirková (obe Good Angels Košice), Nikola Dudášová, Angelika Slamová (obe Piešťanské Čajky), Nikola Kováčiková (BKM Junior UKF Nitra)

krídelníčky: Terézia Páleníková (Piešťanské Čajky)

pivotky: Anna Jurčenková (Good Angels Košice), Rebeka Mikulášiková, Sabína Oroszová (obe Piešťanské Čajky), Veronika Remenárová (KP Brno/ČR), Marie Růžičková (Umana Reyer Benátky/Tal.), Romana Vyňuchalová (ŠBK Šamorín)

zloženie skupín:

A-skupina (Hradec Králové): Ukrajina, Česko, Maďarsko, Španielsko

B-skupina (Hradec Králové): Bielorusko, Taliansko, SLOVENSKO, Turecko

C-skupina (Praha): Srbsko, Nemecko, Slovinsko, Francúzsko

D-skupina (Praha): Belgicko, Čierna Hora, Lotyšsko, Rusko

Môže vás zaujímať

FOTO: ŠKF iClinic Sereď – FC Spartak Trnava 2:1 v 12. kole