Jednou vetou

Slovenky prehrali v Bielorusku 2:3

Anna Karolína Schmiedlová a Viktória Kužmová

foto: TASR

Slovenské tenistky nepostúpili do svetovej skupiny Pohára federácie. V baráži o účasť medzi elitnou osmičkou prehrali v Minsku s domácim Bieloruskom 2:3. O všetkom rozhodla až záverečná štvorhra, v ktorej pár Vera Lapková, Lidia Morozovová zdolal tandem Viktória Kužmová, Anna Karolína Schmiedlová 6:3, 6:4. Bielorusky odplatili Slovenkám prehru 0:4 z antuky Slávie STU Bratislava z roku 2004.

aktualizované: 18:10

Kužmová so Schmiedlovou mali v treťom geme pri podaní Lapkovej k dispozícii dva brejkbaly. Bielorusky ich však odvrátili a v ďalších minútach mali navrch. Za stavu 2:2 prelomili podanie Kužmovej a po ďalšom brejku v deviatom geme získali prvý set vo svoj prospech. Morozovová potvrdzovala svoje deblové kvality.

Výborne podávala, bola istá od základnej čiary a nekompromisná na sieti. Na začiatku druhého dejstva Lapková i Morozovová zaváhali na podané a Slovenky išli do vedenia 4:2. Bielorusky, vlaňajšie finalistky Fed Cupu, však potom získali štyri gemy v rade a udržali sa medzi elitou.

Bielorusko – Slovensko 2:2, Kužmová zdolala Sasnovičovú

Kužmová podala v Minsku heroický výkon, vo dvojhrách získala dva body, no na triumf nad domácimi favoritkami to nestačilo. „Nebolo ľahké nastúpiť na štvorhru krátko po zápase so Sasnovičovou, no bola som pripravená, že budem hrať debla. Škoda druhého setu, v ktorom sme viedli 4:2, Bielorusky však potom vyrovnali a koncovku zvládli lepšie. Počas celého zápasu dobre returnovali. Nám tam za stavu 4:3 nevyšli dva servisy, súperky sa dostali na koňa a už to nepustili z rúk,“ povedala Kužmová pre TASR.

Slovenský kapitán Matej Lipták po zápase uviedol, že napriek prehre je na hráčky hrdý. „Sme smutní, že sme prehrali, pretože sme boli veľmi blízko k postupu medzi elitnú fedcupovú osmičku. V prvom dnešnom zápase to bolo o tom, či Kaja bude vedieť eliminovať agresívnu hru Sobolenkovej. Nebolo to také jednoznačné, ako ukazuje konečný výsledok. V druhom sete mala šance na to, aby to otočila, no nevyužila ich. Viky perfektne nadviazala na sobotu a podala ešte lepší výkon ako proti Sobolenkovej. Chápe svoj tenis. Išlo o to, aby udržala vysokú úroveň svojej hry. Ukázala veľký potenciál a potvrdila, že môže zdolávať hráčky z Top 50. Pokiaľ ide o debla, je to naša Achillova päta. Dlhé roky doplácame na to, že na rozdiel od Češiek či Nemiek nemáme kvalitný deblový tandem. Musíme s tým niečo začať robiť. Bielorusky nehrali perfektne, no v dôležitých momentoch ukázali väčšie deblové skúsenosti a boli sebavedomejšie. Škoda, že nemohla nastúpiť Janka Čepelová, ktorá mala problémy s lakťom a nemohla servovať.“

Schmiedlová prehrala so Sobolenkovou

Lapková s Morozovovou mali po premenenom mečbale obrovskú radosť. „Dokázali sme sa vyrovnať s tlakom a získať bod, ktorý znamená záchranu vo svetovej skupine. V druhom sete sme za stavu 2:4 zlepšili returny, pridali sme na agresivite, čo bol kľúč k úspechu,“ povedala v prvom interview Morozovová, najlepšia hráčka na dvorci.

Bielorusko – SLOVENSKO 3:2

Aleksandra Sasnovičová – Jana Čepelová 7:6 (6), 7:5
Arina Sobolenková – Viktória Kužmová 2:6, 6:2, 6:7 (5)
Sobolenková – Anna Karolína Schmiedlová 6:3, 6:4
Sasnovičová – Kužmová 1:6, 6:7 (3)
Vera Lapková, Lidia Morozovová – Kužmová, Schmiedlová 6:3, 6:4

Môže vás zaujímať

NHL: Tampa Bay pripravilo pre fanúšikov dve verejné stretnutia s víťazmi Stanley Cupu