Jednou vetou

Slovenský krasokorčuliar hovorí o obrovskej dráme

Na snímke tanečný pár Lukáš Csölley a vľavo Lucie Myslivečková.

FOTO: TASR

Slovenskí krasokorčuliari Lucie Myslivečková a Lukáš Csölley získali miestenku na ZOH 2018 v Pjongčangu. Po voľných tancoch na olympijskej kvalifikácii v nemeckom Oberstdorfe na tradičnom podujatí pod názvom Nebelhorn Trophy obsadili šieste miesto, čo im vynieslo účasť na olympiáde.

Tanečníci v Oberstdorfe bojovali o posledných šesť olympijských miesteniek. Pôvodne ich bolo v hre len 5, ale Dánsko vrátilo ich „kvótaplac“ pre súťaž tancov na ZOH 2018. Uchádzalo sa o ne 16 z 18 štartujúcich párov. Slovenskí reprezentanti figurovali po štvrtkovom krátkom tanci na šiestej priečke zaručujúcej postup do Pjongčangu.

Výkonom 55,97 len o dva body zaostali za ich osobným maximom na Ondrej Nepela Trophy 2016. Voľný tanec im vyšiel dobre, vytvorili si ziskom 87,25 bodov osobné maximum a aj celková známka 143,22 je najlepšia v ich kariére. Preskočili Fínov a reprezentantov z Litvy, a hoci sa pred nich v celkovom poradí dostali Česi aj Juhokórejčania, stačilo to.

Slovensko už jednu krasokorčuliarsku miestenku na ZOH v Pjongčangu má vďaka sólistke Nicole Rajičovej, ktorá ju pre krajinu získala na posledných MS v súťaži žien.

Dôležitá bola letná príprava

Dvadsaťsedemročná česká rodáčka a rovnako starý Bratislavčan sa pripravovali v priebehu leta na stážach mimo Milána, kde normálne trénujú, ako napr. vo francúzskom Courcheveli, talianskom Cerrete či v Charlotte v USA. Ich najväčšou novinkou v tejto sezóne je zmena trénerského tímu s výraznou osobnosťou svetového krasokorčuľovania a bývalou úspešnou talianskou tanečníčkou Barbarou Fusarovou Poliovou. Súčasťou ich tímu ale zostal aj ich bývalý kouč Talian Roberto Pellizzola. Generálku na olympijskú kvalifikáciu absolvovali na Lombardia Trophy, kde skončili na siedmom mieste.

„Krám“ sa už zatváral, nakoniec prišla radosť

„Bolo to nesmierne dramatické. My sme odjazdili dva výborné programy, urobili sme maximum. Potom to už nevyzeralo dobre, ale dúfali sme do poslednej chvíle. Sme naozaj šťastní, za tie roky sme si spolu s Luciou toho užili. Bola po operácii, ale pripravili sme sa najlepšie a teraz ideme na ZOH. Najbližšie nás čakajú vybavovačky s pasom pre Luciu a dáme si aj menšiu pauzu, pretože sme celý čas tvrdo trénovali. V novembri pôjdeme preteky vo Varšave, v decembri dáme aj Záhreb a majstrovstvá republiky. A budúci rok je Európa a potom už olympiáda,“ povedal pre TASR bezprostredne po zisku miestenky Csölley. Ten mohol byť o to šťastnejší, že pred štyrmi rokmi mu ušiel postup na ZOH 2014 do Soči s vtedajšou partnerkou Federicou Testovou o jediné miesto.

„Bolo to nervy drásajúce od prvého do posledného momentu. Dá sa povedať, že potom, ako našich predbehli Česi a Juhokórejčania sme už zatvárali krám, ale nakoniec to skončilo na našu radosť. Ešte sa mi trasú ruky a musím to rozuzlenie predýchať. Ja som bol ešte nervóznejší, ako keď som sám jazdil. Naši išli to, na čo mali. Sme šťastní, že na ZOH opäť budeme mať zastúpenie v dvoch kategóriách, po súťaži sólistiek aj v tancoch,“ uviedol predseda Slovenského krasokorčuliarskeho zväzu (SKrZ) Jozef Beständig.

KONEČNÉ VÝSLEDKY:

Tanečné páry: 1. Penny Coomesová, Nicholas Buckland (V.Brit.) 177,13 bodov, 2. Kana Muramotová, Chris Reed (Jap.) 159,30, 3. Kavita Lorenzová, Joti Polizoakis (Nem.) 152,50, 4. Jura Min, Alexander Gamelin (Kór.rep.) 143,80, 5. Cortney Mansourová, Michal Češka (ČR) 143,44, 6. Lucie MYSLIVEČKOVÁ, Lukáš CSÖLLEY (SR) 143,22

Môže vás zaujímať

NHL: Tampa Bay pripravilo pre fanúšikov dve verejné stretnutia s víťazmi Stanley Cupu