Jednou vetou

ŠPANIELSKO: Futbalové tréningy sa pomaly začínajú rozbiehať

Ilustračné foto

foto: Pixabay

Iskierka nádeje pre španielsky futbal prišla v rovnaký deň, ako vo Francúzsku dala vláda "červenú" všetkým hromadným športovým podujatiam až do septembra, čím definitívne zmarila snahu dohrať tamojšiu Ligue 1

Futbalisti v Španielsku sa od budúceho týždňa môžu vrátiť k tréningovému procesu, povolená však bude len individuálna príprava na trávniku s množstvom obmedzení. Najvyššia miestna súťaž La Liga by sa tak teoreticky mohla opäť začať niekedy v júni.

Španielska vláda totiž v utorok večer zverejnila štyri fázy uvoľňovania veľmi prísnych opatrení, ktoré prijala v súvislosti s bojom proti šírenia ochorenia COVID-19. Španielsko je v Európe najzasiahnutejšou krajinou pandémiou koronavírusu – pozitívne tam testovali už cez 230-tisíc osôb a takmer 24-tisíc pacientov ochoreniu podľahlo.

Iskierka nádeje pre španielsky futbal prišla v rovnaký deň, ako vo Francúzsku dala vláda „červenú“ všetkým hromadným športovým podujatiam až do septembra, čím definitívne zmarila snahu dohrať tamojšiu Ligue 1.

Španielsky premiér Pedro Sánchez pri predstavovaní uvoľňovania opatrení nešpecifikoval, kedy by sa teoreticky mohli začať rôzne športové súťaže. Vedenie La Ligy však uvažuje, že kluby budú potrebovať približne mesiac na to, aby sa pripravili na pokračovanie súťaže.

Liga už klubom poslala presné inštrukcie, ako bezpečne organizovať návrat hráčov do tréningového procesu. Od individuálnych tréningoch už v budúcom týždni až po spoločnú prípravu o istý čas neskôr. Ak by napokon prišlo k pokračovaniu La Ligy, v ktorej vedie FC Barcelona s tesným náskokom pred Realom Madrid, zápasy by sa konali pred prázdnymi tribúnami.

Viaceré anglické či nemecké tímy sa už vrátili do tréningového procesu. Pripravujú sa síce s rôznymi obmedzeniami, no podľa šéfa La Ligy Javiera Tebasa je toto príklad hodný nasledovania. „Stále nechápem, prečo by mal byť futbal pred prázdnymi tribúnami a s rôznymi hygienickými opatreniami nebezpečnejší ako práca za továrenským pásom alebo na rybárskej lodi. Ak sa dôležité súčasti národnej ekonomiky nedočkajú skorého spustenia, samozrejme, pri mimoriadnych bezpečnostných opatreniach, môžu padnúť na úplné dno. To hrozí napríklad profesionálnemu futbalu,“ myslí si Tebas.

Môže vás zaujímať

NHL: Tampa Bay pripravilo pre fanúšikov dve verejné stretnutia s víťazmi Stanley Cupu