Jednou vetou

Športovci podporili Špeciálne olympiády SR sumou 10.000 eur

Ilustračné foo

foto: TASR - Pavel Neubauer

Desiatka najlepších športovcov podľa tradičnej ankety Športovec roka 2018 sa rozhodla podporiť Špeciálne olympiády Slovensko, ktoré zastrešujú športovcov s mentálnym postihnutím, a venovali im sumu 10.000 eur.

Špeciálne olympiády vo svete oslavujú 50. výročie založenia a na Slovensku sú aktívne už 25 rokov. V lete zvíťazilo Slovensko na Medzinárodnom turnaji v unifikovanom ženskom futbale v Chicagu a dievčatá, ktorým sa tento úspech podaril, prebrali spolu s gymnastkami v rámci slávnostného galavečera Športovec roka šek v hodnote 10.000 eur.

Lyžovanie-SP: Shiffrinová vyrovnala slalomový rekord, Vlhová na druhom mieste

„Ocenení športovci a olympionici urobili týmto gestom pre spoločnosť obrovský krok. Kedysi sme segregovali osoby s mentálnym postihnutím na okraj spoločnosti a dnes sú to práve športovci, ktorí prijali špeciálnych olympionikov medzi seba. Potvrdili, že šport je tá najľahšia a najkrajšia cesta inklúzie,“ uviedla v tlačovej správe Eva Gažová, národná riaditeľka Špeciálnych olympiád Slovensko.

„Som hrdá na to, že naše Slovensko pozitívne zviditeľňujú aj športovci s mentálnym postihnutím. Ich výkony a odhodlanie menia strach verejnosti na pocit zvedavosti,“ vyhlásila olympionička Danka Barteková, ktorá je aj členkou Medzinárodného olympijského výboru.

Spolu s ďalšou strelkyňou Zuzanou Rehák Štefečekovou, kajakárkou Martinou Gogoľovou Kohlovou, ale aj vodným slalomárom Matejom Beňušom či triatlonistom Richardom Vargom patrí k veľkým fanúšikom Špeciálnych olympiád Slovensko.

Anketu Športovec roka v Česku vyhrala Ledecká

„Ich podpora je pre nás obrovským prínosom aj záväzkom. Sumu z dnešného galavečera investujeme do rozvoja ženského unifikovaného futbalu, kde spájame do tímov športovkyne s a bez mentálneho postihnutia. Financie použijeme aj na organizáciu historicky prvých majstrovstiev Európy Špeciálnych olympiád v rytmickej gymnastike, ktoré budú v septembri 2019 v Nitre,“ doplnila Gažová.

Môže vás zaujímať

NHL: Tampa Bay pripravilo pre fanúšikov dve verejné stretnutia s víťazmi Stanley Cupu