Jednou vetou

Spravím všetko, aby to tam čo najlepšie vyšlo, vyhlásil šprintér Volko pred Svetovou univerziádou 2017

Ján Volko

Foto: TASR - Jakub Kotian

Slovenský atlét Ján Volko sa v piatok vrátil z majstrovstiev sveta v Londýne s novým národným rekordom na 100 metrov a 15. miestom na 200 metrov. Účasť na svetovom šampionáte si vybojoval po zabehnutí limitu na majstrovstvách Európy do 23 rokov v poľskej Bydgoszczi, kde získal zlato na dvojstovke a striebro na stovke.

Aj vzhľadom na nabitý program v aktuálnej sezóne nemal jeho realizačný tím veľké očakávania. „Neboli príliš vysoké vzhľadom na to, že išlo o majstrovstvá sveta. Úžasným úspechom bol postup do semifinále, ktorý sa podaril v disciplíne, kde bola väčšia konkurencia ako na 100 metrov. Pocity a atmosféra boli skvelé. Bolo pre mňa poučné vidieť všetky hviezdy svetovej atletiky. Som veľmi hrdá, šťastná a pyšná na Janka. To, čo zvláda, je aj pre mňa veľmi nezvyčajné. Stále dokazuje, že sa dá ísť ešte ďalej. Veľakrát sme boli v situácii, keď sme sa už báli, že to nepôjde ďalej, ale vždy mi dokáže opak. Často ma utvrdí, že sa to dá a ide to,“ uviedla Volkova trénerka Naďa Bendová.

Semifinálne mu ušlo o stotinu sekundy

Slovenský reprezentant prevýšil papierové očakávania, v kvalifikácii na 100 m dokázal zlepšiť národný rekord. Volko zvíťazil vo svojom behu časom 10,15 sekundy. V rozbehoch sa umiestnil na 28. priečke, postup do semifinále mu ušiel o jednu stotinu sekundy.

„Stovka bola výnimočná, keďže som vyhral svoj kvalifikačný beh. Bol to skvelý pocit, keď mi diváci tlieskali. Neskutočná atmosféra,“ povedal Volko. Na dvojnásobnej trati sa mu darilo viac, postúpil totiž do semifinále. V ňom zabehol čas 20,61 s, čo stačilo v celkovej klasifikácii na 15. priečku.

So svojím výkonom je spokojný

Medzi Európanmi predviedol šiesty najlepší čas spomedzi semifinálových účastníkov. „Myslím si, že to nebol zlý beh vzhľadom na to, čo som mal za sebou. Som maximálne spokojný,“ dodal Volko k svojmu debutu na MS.

Mladý šprintér sa medzi svetovou špičkou nestratil, preto bol so svojimi celkovými výkonmi spokojný: „Nečakal som, že to až tak vypáli. Nemyslel som si, že zostalo vo mne ešte toľko energie. Príprava a všetko, čo sme predtým absolvovali, bolo náročné. Nemuselo to vôbec v Londýne vyjsť, pretože vyladiť na dva vrcholy je veľmi ťažké. Ešte sme nemali takú skúsenosť. Som veľmi šťastný, že som sa do Londýna vôbec dostal. Celé to bolo pre mňa niečo nové a som rád, že som mohol nasať atmosféru majstrovstiev sveta.“

Cieľ je pokoriť desaťsekundovú hranicu

Tajný cieľ do budúcnosti je pokorenie desaťsekundovej hranice na 100 m. „Bude to ťažké. Či sa to niekedy podarí, to naozaj neviem. Budem sa o to snažiť,“ povedal Volko.

Pre zverenca Bendovej sa sezóna ešte neskončila, už o niekoľko dní naňho čaká účasť na 29. Svetovej letnej univerziáde v taiwanskom Tchaj-pej (19. – 30. augusta).

„My sme počítali, že to bude náročné leto. Museli sme sa pripraviť na ME do 23 rokov, na univerziádu. S Londýnom sme nerátali, príjemne to narušilo program a prípravu. Myslím si, že mám natrénované, už či to vyjde, je otázka, keďže je to na konci súťažnej sezóny. Spravím všetko, aby to tam čo najlepšie vyšlo,“ dodal Volko.

Môže vás zaujímať

Coronavírus v Zadare: Nakazení sú ďalší tenisti