Jednou vetou

Sprenevera? Niekdajší prezidenta FIFA Blatter vraj má čo vysvetľovať

Joseph Blatter, archívne

Foto: TASR/AP

Blatter si aktuálne odpykáva dištanc na šesť rokov, do októbra 2021 nesmie spôsobiť v oblasti futbalu. Ide o trest za účasť v rozsiahlej korupčnej kauze

Niekdajší prezident Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) Sepp Blatter je opäť cieľom vyšetrovania švajčiarskej justície, ide o nové podozrenie zo sprenevery.

Aktuálne už 84-ročná bývalá hlava svetového futbalu mala v roku 2010 poskytnúť bezúročnú pôžičku vo výške jeden milión USD národnej federácii Trinadadu a Tobaga, neskôr FIFA tieto prostriedky odpísala ako dar. Blatter akékoľvek svoje pochybenie popiera. Švajčiarsky federálny súd naplánoval pojednávanie vtejto veci na 14. september.

Blatter si aktuálne odpykáva dištanc na šesť rokov, do októbra 2021 nesmie spôsobiť v oblasti futbalu. Ide o trest za účasť v rozsiahlej korupčnej kauze.

Tak ako v minulosti aj teraz ide o napojenie na niekdajšieho viceprezidenta FIFA Jacka Warnera, ktorý pochádza práve z Trinidadu a Tobaga. Warner v USA čelí obvineniam z podvodu, sprenevery či prania špinavých peňazí.

Malo ísť o rôzne finančné transakcie v súvislosti s predajom televíznych práv či prideľovaním práva organizovať majstrovstvá sveta. Okrem Blattera v novej kauze čelia obvineniu aj niekdajší generálny sekretár FIFA Jérome Valcke a finančný riaditeľ organizácie Markus Kattner.

Švajčiarska justícia rieši rôzne úplatky vo FIFA už od roku 2008. Výsledkom toho boli napríklad tresty pre Blattera a niekdajšieho prezidenta Európskej futbalovej únie (UEFA) Michela Platiniho v podobe viacročného zákazu pôsobenia vo futbale.

Môže vás zaujímať

NHL: Tampa Bay pripravilo pre fanúšikov dve verejné stretnutia s víťazmi Stanley Cupu