Stöger novým koučom Dortmundu: „Šanca, aká sa naskytne raz za život“

Nový tréner Borussie Dortmund Rakúšan Peter Stöger sa usmieva počas tlačovej konferencie v Dortmunde 10. decembra 2017

Foto: TASR/AP

Vedenie nemeckého futbalového klubu Borussia Dortmund odvolalo Holanďana Petra Bosza z funkcie hlavného trénera. Na poste ho nahradil Rakúšan Peter Stöger, donedávna kouč 1. FC Kolín.

Bývalého trénera Ajaxu Amsterdam Bosza angažoval Dortmund v júni ako nástupcu Thomasa Tuchela, no vo funkcii vydržal iba šesť mesiacov. Päťdesiatštyriročný kouč po fantastickom štarte viedol s Borussiou bundesligovú tabuľku, no potom nasledoval absolútny výsledkový prepad, keď mužstvo vyhralo iba jeden z 13 zápasov vo všetkých súťažiach.

Prepustený s okamžitou platnosťou

V H-skupine Ligy majstrov nezvíťazila Borussia v šiestich dueloch ani raz a s dvomi bodmi obsadila tretie miesto, čo jej stačilo iba na postup do Európskej ligy UEFA. V najvyššej nemeckej súťaži čaká na víťazstvo už sedem stretnutí za sebou a po sobotňajšej domácej prehre s Brémami (1:2) jej patrí v tabuľke až siedma priečka.

„Uplynulú noc sme sa po rozhovore s Petrom Boszom dohodli, že ho s okamžitou platnosťou prepustíme. Rozišli sme sa však v dobrom. Rád by som sa mu v mene Borussie poďakoval za odvedenú prácu, stále ho považujeme za výborného trénera a človeka,“ vyjadril sa šéf exekutívy vestfálskeho klubu Hans-Joachim Watzke.

Vedenie Dortmundu na uvoľnenú stoličku okamžite angažovalo Stögera, ktorého iba minulý týždeň prepustili v Kolíne. Päťdesiatjedenročný kormidelník sa podľa agentúry AP dohodol s Borussiou na spolupráci do konca prebiehajúcej sezóny. Stöger dokázal priviesť „capkov“ do najvyššej súťaže a v minulej sezóne s nimi postúpil do pohárovej Európy prvýkrát po 25 rokoch.

Posunul Kolín nahor

Prebiehajúci ročník bol však pre Kolín katastrofou, v 14 zápasoch pod vedením Stögera 1. FC ani raz nevyhral. „Peter Stöger dokázal počas štyroch rokov v Kolíne posunúť mužstvo nahor,“ poznamenal športový riaditeľ Dortmundu Michael Zorc. Rakúšanovi budú pomáhať na lavičke jeho bývalý asistent v Kolíne Manfred Schmidt a niekdajší hráč Dortmundu Jörg Heinrich.

„Som veľmi šťastný, že môžem viesť tento tím, na tomto štadióne. Je to pre mňa neskutočná príležitosť pracovať v klube s takým zázemím. Taká sa naskytne iba raz za život. Pre mňa je úplne v poriadku, že mám zmluvu len do leta, za ten čas sa stihnem v klube zorientovať a uvidím, čo je možné s mužstvom spraviť. Je to pre mňa vzrušujúca úloha,“ citovala nového lodivoda Borussie agentúra DPA.

Môže vás zaujímať

Slováci podľahli aj Nórom na Švajčiarskom pohári