Suspendovaný Villar tvrdí, že Španielsku hrozí neúčasť na MS

Bývalý prezident Španielskej futbalovej federácie Angel Maria Villar počas tlačovej konferencie v Madride 18. decembra 2017

Foto: TASR/AP

Suspendovaný prezident Španielskej futbalovej federácie (RFEF) Angel Maria Villar sa v pondelok snažil vyvolať obavy, že španielskej reprezentácii hrozí vylúčenie z majstrovstiev sveta 2018 v Rusku pre zasahovanie vlády do futbalových záležitostí.

Z korupcie obvinený funkcionár to podľa agentúry AP povedal na tlačovej konferencii v Madride, kde okrem iného opätovne poprel svoju vinu. Zároveň obvinil vládu za to, že zasahovala do federačných záležitostí a to napokon viedlo k jeho potrestaniu.

„Vláda spôsobila to, že španielskej reprezentácii hrozí neúčasť na majstrovstvách sveta,“ povedal 67-ročný Villar, ktorého zatkli v júli spoločne s jeho synom Gorkom Villarom a ďalšími dvomi funkcionármi. „Hrozba je naozaj veľká. Keď sa Španielsko nepredstaví na majstrovstvách sveta, tak za to môže jednoznačne vláda,“ dodal Villar.

Potrestala ho španielska vláda

Villar zvolal tlačovú konferenciu tri dni po tom, ako Medzinárodná futbalová federácia (FIFA) vytkla RFEF zasahovanie štátu do interných záležitostí. Podľa miestnych médií môžu v prípade potrestania Španieli prísť o MS 2018. „Je tu vážne riziko,“ napísal v piatok El País. Zúčastnené strany dúfajú, že skoré stretnutie problém vyrieši.

Podľa vyhlásenia RFEF sa už v predmetnej veci stretol so zástupcami FIFA a UEFA nový prezident národného zväzu Juan Luis Larrea na žrebe svetového šampionátu.

Villara suspendovali na jeden rok po tom, ako ho spoločne s jeho synom a ďalšími dvoma funkcionármi RFEF zatkli pre podozrenie z korupcie. Villar rezignoval na svoje funkcie viceprezidenta FIFA aj Európskej futbalovej únie (UEFA), ale nechcel sa vzdať postu prezidenta RFEF, na ktorej čele stál od roku 1988. Jeho odmietnutie odstúpiť napokon viedlo k tomu, že ho na rok potrestala zastávať post prezidenta RFEF španielska vláda.

Môže vás zaujímať

Tretiak verí, že v dôsledku trestu nepríde o členstvo v Rade IIHF