Jednou vetou

Taiwan chce na olympijských hrách súťažiť pod iným názvom, rozhodne sobotňajšie referendum

Ilustračné foto

foto: Pixabay

Taiwanská vláda ubezpečila svojich športovcov, že na olympijských hrách v Tokiu 2020 budú súťažiť. V krajine sa bude v sobotu konať referendum, ktoré rozhodne, pod akým názvom budú športovci reprezentovať svoju vlasť.

Olympionici z Ázie vystupujú na OH pod čínskym názvom čínsky Tchaj-pej a nesú neutrálnu vlajku s piatimi olympijskými kruhmi. Nemôžu si tak vypočuť vlastnú hymnu, ale iba olympijskú. Taiwan však túži po zmene a referendum, ktoré je v krajine právne záväzné, rozhodne o ďalšom osude. „Sme jediný člen MOV, ktorému zakazujú používať názov vlastnej krajiny,“ povedal Chi Cheng, bronzový medailista z OH 1968. „Nemôžeme spievať našu národnú hymnu a mávať našou národnou vlajkou. To dokazuje, ako vážne nás Čína utláča.“

Olympijského víťaza v curlingu vylúčili z turnaja pre alkohol

Vláda Číny vníma Taiwan ako svoju provinciu, ktorá bola odčlenená v roku 1949 občianskou vojnou. Medzinárodný olympijský výbor (MOV) podporuje Čínu, ktorá bude hostiť zimné olympijské hry v roku 2022. Vo vyhlásení pre agentúru AP uviedol MOV, že nebude meniť dohodu z roku 1981 a Taiwan musí súťažiť ako čínsky Tchaj-pej.

Môže vás zaujímať

NHL: Tampa Bay pripravilo pre fanúšikov dve verejné stretnutia s víťazmi Stanley Cupu