Jednou vetou

Tour de France: 10 bizarných faktov o známych pretekoch

Tour de France 2018 sa začala!

autorská koláž hlavne.sk, Shutterstock

Sviatok všetkých fanúšikov cyklistiky, ktorá sa vďaka fenomenálnemu Petrovi Saganovi stáva novým národným športom Slovákov, je tu! Siedmeho júla odštartoval 105. ročník Tour de France.

Sagan obsadil v štvrtej etape druhé miesto. Udržal si zelený dres

Začala Le Tour de France, jedna z troch veľkých európskych cyklistických súťaží spolu s Giro d’Italia a Vuelta a España. Súťažiacich čaká 3351-kilometrová jazda naprieč Francúzskom.

Ponúkame vám desať zaujímavých, miestami až bizarných faktov z dejín tejto súťaže.

10. Začala ako obchodný trik

Počiatok cyklistických pretekov, ktoré preslávili Petra Sagana, sa datuje do roku 1903. Stojí za ním Geo Lefevre, novinár z magazínu L’Auto, ktorý chcel využiť súťaž v rámci marketingovej stratégie na zlepšenie predaja svojich novín.

Tour de France bez Frooma? Organizátori mu chcú štart zakázať

Oddych pred pretekom, foto: commons.wikimedia.org

9. Rýchlo a zbesilo

Rýchlosť, ktorou sa jazdci preháňajú naprieč francúzskym terénom sa za sto rokov takmer zdvojnásobila. Kým na prvej Tour uháňali cyklisti priemernou rýchlosťou 25,67 kilometra za hodinu, v roku 2003 to bolo až 40,94 kilometra za hodinu. Profesionálny tréning a modernejšie bicykle neustále ženú súťažiacich k lepším výkonom.

8. Nohy na pedále, cigaretu do úst

Možno to znie neuveriteľne, ale v dvadsiatych rokoch minulého storočia bolo úplne normálne, že súťažiaci počas Tour de France fajčili. Boli presvedčení, že cigaretový dym pozitívne vplýva na pľúca a zlepšuje ich výkon.

Festivalová sezóna je tu! Poradíme vám, ako si ju užiť čo najlepšie

Cigareta, ktorá mala vraj prospieť pri stúpaní do kopca, foto: commons.wikimedia.org

7. Alkohol ako povolený doping?

Dnes sú podmienky oveľa prísnejšie, ale ešte do šesťdesiatych rokov bolo bežné, aby cyklisti na Tour popíjali alkohol. Pomáhal im prekonať bolesť nôh, ktorá je po tak náročných pretekoch takmer neznesiteľná.

6. Masívna záťaž pre telo

Priemerný cyklista spáli už počas jednej etapy takmer šesťtisíc kalórii. Za celú Tour teda dokáže „vybicyklovať“ závratných 124-tisíc kalórií.

Ak by si chceli túto stratu vykompenzovať, museli by zjesť viac ako deväťdesiattri Big Macov s veľkými hranolkami a zapiť ich kolou.

Na tieto veci pred odletom na dovolenku nezabudnite

Ťažký špurt, foto: tasr | foto: TASR

5. Sú v tom aj peniaze

Celkový víťaz Tour de France získa odmenu 450-tisíc eur, s ktorou sa zvyčajne podelí s členmi svojho tímu. Spolu udelia organizátori súťažiacim, ktorí zvíťazia v jednotlivých etapách, šprintoch a klasifikáciách odmeny v hodnote viac ako tri a pol milióna eur.

4. Športový sviatok

Spomedzi najväčších športových udalostí na planéte je cyklistická cesta naprieč Francúzskom najsledovanejšou. Na televíznych obrazovkách ju sleduje tri a pol miliardy divákov.

Nový letný hit? Skúste si vypočuť túto hudobnú novinku

Na druhom mieste v sledovanosti skončili Majstrovstvá sveta vo futbale, ktoré majú o asi tristo miliónov divákov menej. Letné olympijské hry prilákajú približne dve miliardy ľudí.

Fenomén slovenskej cyklistiky, Peter Sagan! foto: tasr | foto: TASR

3. Prvý škandál

Aktérom prvého škandálu na Tour de France bol zároveň prvý celkový víťaz súťaže. Mauricea Garina v roku 1904 diskvalifikovali, lebo so skupinou ďalších cyklistov si veľmi náročnú časť pretekov zjednodušili tak, že sa do Álp zviezli vlakom.

2. Ako nabrať rýchlosť

Bizarnú stratégiu pri pretekoch zvolil aj Jean Robic, celkový víťaz z roku 1947. Na vrchole prudkých stúpaní si z tímového auta zobral fľaše naplnené olovom, ktoré mu poskytli dostatočnú hmotnosť navyše na svižný zjazd dolu kopcom.

Marek Hamšík: Svoju najbližšiu futbalovú budúcnosť vidím takto

Maurice Garin v roku 1903, foto: commons.wikimedia.org

1. Štyroch jazdcov stáli preteky život

Traja cyklisti zomreli priamo v rámci súťaže. Adolphe Helière sa utopil ešte v roku 1910 počas oddychového dňa.

Španiel Francisco Cepada a Talian Fabio Casartelli zomreli pri nešťastných nehodách, keď stratili kontrolu nad bicyklom a havarovali. Brita Toma Simpsona zdolal infarkt pravdepodobne spôsobený užívaním zakázaných látok. Po smrti v jeho krvi objavili alkohol a amfetamíny.

Trápia vás štípance od komárov? Skúste tieto domáce recepty

Môže vás zaujímať

NHL: Tampa Bay pripravilo pre fanúšikov dve verejné stretnutia s víťazmi Stanley Cupu