Jednou vetou

V Bruseli predstavili tímy na Tour, fanúšikovia oslavovali Merckxa

Na snímke slovenský cyklista Peter Sagan (v strede) s ďalšími členmi tímu Bora Hansgrohe máva divákom počas oficiálneho predstavenia tímov pred začiatkom Tour de France 2019 v belgickom Bruseli 4. júla 2019. Prvú etapu odštarujú v Bruseli v sobotu 6. júla 2019.

foto: TASR/AP

Stovky tisíc ľudí sa zhromaždili vo štvrtok v centre Bruselu, kde na námestí Grand Place predstavovali tímy na Tour de France. Ceremoniál však bol predovšetkým oslavou Eddyho Merckxa, ktorý vyhral prestížne preteky päťkrát.

Po celom meste umiestnili veľké bilboardy Merckxa. Práve na jeho počesť je štart trojtýždňových pretekov v belgickej metropole. Merckx po prvý raz triumfoval na Tour pred 50 rokmi.

Všestranný jazdec schopný vyhrať na všetkých terénoch, bol známy pod prezývkou Kanibal a mnohí ho považujú za najlepšieho cyklistu histórie.

Na triumf si brúsi zuby viacero favoritov, Sagan chce pred Zabela

Patrí medzi štyroch jazdcov, ktorí vyhrali Tour päťkrát, to sa podarilo iba Francúzom Jacquesovi Anquetilovi a Bernardovi Hinaultovi a Španielovi Miguelovi Indurainovi. Sedem za sebou idúcich triumfov mal Američan Lance Armstrong, pre dopingový škandál mu ich však vzali.

Tohtoročná Tour sa začne v sobotu 192-kilometrovou etapou, po ktorej bude nasledovať krátka tímová časovka v Bruseli.

Môže vás zaujímať

NHL: Tampa Bay pripravilo pre fanúšikov dve verejné stretnutia s víťazmi Stanley Cupu