Jednou vetou

V chôdzi na 20 kilometrov patrí zlato pre Číňanku Jang

Jiaju Jang. Foto: TASR/AP

V chôdzi na 20 km došla na atletických MS v Londýne víťazne do cieľa Číňanka Jiaju Jang v osobnom rekorde 1:26:18. Striebro si vybojovala Mexičanka Maria Guadalupe Gonzálezová v sezónnom maxime 1:26:19 a bronz Talianka Antonella Palmisanová v osobnom rekorde 1:26:36. 

Chodkyniam mohla prekážať už zvýšená ortuť teplomera nad 20 stupňov. Dvadsiatka prilákala na štart 60 žien, pri neúčasti Rusiek sa najviac čakalo od Číňaniek, na OH v Riu bronzovej, na MS v Pekingu striebornej Lju, Na Wang a Jang, rátalo sa aj s ofenzívou Mexičanky Gonzálezovej, druhej na OH v Riu. V histórii MS zlaté medaily výlučne patrili Číňankám a Ruskám a tradícia sa nenarušila ani v Londýne. Bilanciu slovenskej päťčlennej výpravy sa snažila dôstojne uzavrieť Mária Czaková s pokusom zlepšiť si sezónne, prípadne osobné maximum.

Dvojkilometrový okruh sa v porovnaní s päťdesiatkou nezmenil a 60 štartujúcich sa po 10 km (medzičas 44:11) zúžil na 10-člennú skupinku na čele, s tromi Číňankami i Taliankou Palmisanovou, 4. v olympijskom Riu, piatou na MS v Pekingu. Mária Czaková začala uvážlivo, s 37. miestom  (46:04) a ak by v tempe nepoľavila, išla by na osobný rekord.

V druhej polovici sa nastupovalo do záveru už iba v pätici, na 15. km s Lju, Jang, Gonzálezovou, Palmisanovou a De Senovou. Czaková krúžila na 36. mieste (1:10:21) s neustálou nádejou na dobrý čas.

Tempo vo vedúcej skupinke neudržala De Senová, potom Palmisanová a kilometer pred cieľom sa sformovala už len trojica medailistiek. Po diskvalifikácii Lju, ktorá nerešpektovala červený terčík a zostala dlhšie na trati, vyšla zo súboja o zlato víťazne o jedinú sekundu 21-ročná Jiaju Jang pred Mariou Guadalupe Gonzálezovou.

Môže vás zaujímať

Coronavírus v Zadare: Nakazení sú ďalší tenisti