Jednou vetou

Šatan zvedavý na nováčikov, mrzí ho, že sa opäť rozpadol útok z Detvy

Miroslav Šatan a tréner slovenských hokejistov Craig Ramsay

foto: TASR - František Iván

Tréner slovenskej hokejovej reprezentácie Craig Ramsay a generálny manažér Miroslav Šatan privítali na pondelkovom zraze v Bratislave 20 z 22 nominovaných hráčov na Švajčiarsky pohár. Chýbali iba útočníci Tomáš Matoušek zo Slovana Bratislava a Adam Liška zo Severstaľu Čerepovec, ktorí sa po dohode mali pripojiť k tímu až večer.

aktualizované: 16:53

Ramsay so Šatanom museli už pred zrazom urobiť štyri zmeny v porovnaní s pôvodnou nomináciou. Z účasti vo Vispe sa ospravedlnili obranca Michal Čajkovský a útočníci Michal Krištof, Ján Sýkora a Peter Šišovský. Ich miesta zaujalo trio zo Slovana Martin Štajnoch, Tomáš Matoušek, Tomáš Zigo a útočník Trenčína Marek Hecl.

„Sú to hráči, ktorých chce Craig vidieť. Tým, že bol v nedeľu hrací deň v Tipsport Lige, sme mohli niektorých hokejistov kontaktovať až po zápasoch. Bolo to hektické, ale zvládli sme to. Sú to hráči, ktorých chceme vidieť v akcii a sú ochotní reprezentovať,“ uviedol Šatan na zraze na bratislavskom Zimnom štadióne Ondreja Nepelu.

ROZHOVOR: Vzťah Jaromíra Jágra k Slovensku je len a len pozitívny!

Členovia realizačného tímu sú opäť Ján Pardavý z Trenčína a Andrej Podkonický zo Zvolena. Realizačný tím celkovo nominoval dvoch brankárov, ôsmich obrancov a dvanástich útočníkov. Reprezentačný debut si vo Švajčiarsku odkrútia brankár Matej Tomek z Trenčína a obranca Pardubíc Michal Ivan. „Veľmi sa teším na tento zraz, samotný turnaj, aj možnosť pozrieť sa do Švajčiarska. Pozvánka do reprezentácie je vždy pozitívum a niečo vzácne,“ povedal Tomek, ktorý je síce reprezentačný nováčik, ale s niektorými hráčmi v tíme sa pozná.

„Je tu z Trenčína ‚Hecko‘ (Marek Hecl, pozn. red.), aj tréner Pardavý. A takisto viacero chalanov, ktorých poznám z mládežníckych reprezentačných tímov,“ dodal brankár, ktorý si pozvánku do národného tímu vypýtal výbornými výkonmi v drese Dukly. V Trenčíne zatienil aj skúsenejšieho kolegu Michala Valenta, s úspešnosťou zásahov 94,78 percenta je najlepšie hodnotený tipsportligový brankár. Na turnaji NaturEnergie Challenge sa bude o čas v bránkovisku deliť s Branislavom Konrádom z Olomouca: „Braňa som mal možnosť ako mladší vidieť chytať za Slovan. Je skúsený brankár, teším sa na spoluprácu s ním.“

Hokej-MS20: V úvodnej nominácii SR tridsať hráčov vrátane zámorských legionárov

Spolu s Ivanom zaujal Šatana i trénera Ramsayho. „Oboch nováčikov čaká premiéra v národnom tíme. Som zvedavý, ako si s tým poradia,“ povedal Šatan. V osmičke nominovaných obrancov nechýba Marek Ďaloga, ktorý pred viac ako troma týždňami ukončil pôsobenie v Sparta Prahe. Hoci nemá hernú prax, Šatan s Ramsaym ho poznajú a účasťou na reprezentačnej akcii mu tiež chcú pomôcť k jej opätovnému získaniu.

V pôvodnej nominácii sa najväčšiemu zastúpeniu tešila tipsportligová Detva. Do Vispu mala vyslať údernú útočnú formáciu v zložení Ján Sýkora, Peter Zuzin, Peter Šišovský, napokon však pocestuje len Zuzin. Šišovský prišiel o ďalšie štarty v národnom tíme minulý piatok v Poprade, kde si nešťastne zlomil palec na nohe. Zdravotné ťažkosti trápia aj Sýkoru. V novembri ho pripravili o účasť na Nemeckom pohári v Krefelde, teraz na podujatí NaturEnergie Challenge 2019 vo Vispe.

Hráči zo zámoria prídu v stredu, Petrovický čaká aj na Čajkoviča

Útočníka fínskeho tímu Kärpät Oulu Michala Krištofa vyradili z hry natiahnuté väzy v ramene. „Útok z Detvy sa nám zraneniami znovu rozpadol. Nevadí, možno ich uvidíme na ďalšej akcii, teraz dostanú príležitosť iní,“ poznamenal Šatan. V kádri sú štyria hráči bratislavského Slovana: „Tým, že je Slovan prvý v lige, je úplne prirodzené pre nás pozerať sa do ich kádra, na hráčov, ktorí sa zaslúžili o to, že sa klubu darí.“

Dobrú formu z klubu si chce do reprezentácie preniesť Pavol Skalický. Dvadsaťštyriročný útočník nastrieľal v tejto sezóne za BK Mladá Boleslav v 27 zápasoch 11 gólov a pridal 14 asistencií. „Nepovažujem sa za nejakého bodového lídra. Moja hra spočíva v niečom inom. Keď body na konte naskakujú, ako teraz, je to iba plus. Rád pomôžem gólmi, ale o tom nie je moja hra. Samozrejme, so sezónou som individuálne aj tímovo spokojný. Teším sa do reprezentácie, je to skvelé spestrenie sezóny,“ vyslovil sa Skalický.

Huawei sa spojil s Attilom Véghom a odkazuje: Choď za svojím snom

Slovenských hokejistov čaká druhá reprezentačná akcia v sezóne po Nemeckom pohári. Výprava odletí do Vispu v stredu, vo Švajčiarsku odohrá záverečné dve stretnutia v kalendárnom roku 2019. Vo štvrtok 12. decembra nastúpia zverenci Craiga Ramsayho od 16.15 h proti olympijskému výberu Ruska, následne v piatok na základe výsledkov prvého hracieho dňa buď proti domácemu Švajčiarsku, alebo Nórsku.

„Do každého zápasu pôjdeme s tým, že ho chceme vyhrať. Poskladáme zostavu tak, aby bola čo najsilnejšia. Chceme si otestovať vybraných hráčov proti kvalitným súperom. Výber Ruska ním určite je. Sme radi, že nám tieto turnaje dávajú do cesty práve ruský tím, ktorý je veľmi silný a máme možnosť proti nemu odskúšať hráčov,“ dodal prezident Slovenského zväzu ľadového hokeja (SZĽH) a generálny manažér reprezentácie.

Aktualizovaný káder na turnaj NaturEnergie Challenge 2019 vo Vispe:

Brankári: Matej Tomek (HK Dukla Trenčín/HK ’95 Považská Bystrica), Branislav Konrád (HC Olomouc)

Obrancovia: Marek Ďaloga (bez klubu), Ivan Ďatelinka (HC ’05 Banská Bystrica), Patrik Koch (HC Košice), Lukáš Kozák (HK Poprad), Adam Jánošík (HC Litvínov), Michal Ivan (HC Dynamo Pardubice), Peter Čerešňák (HC Škoda Plzeň), Martin Štajnoch (HC Slovan Bratislava)

Útočníci: Radovan Puliš, Tomáš Matoušek, Tomáš Zigo (všetci HC Slovan Bratislava), Peter Zuzin (HC 07 Detva), Marcel Haščák (HC Košice), Andrej Kollár (HK Nitra), Michael Vandas (HK Poprad), Libor Hudáček (HC Bílí Tygři Liberec), Pavol Skalický (BK Mladá Boleslav), Filip Krivošík (HPK Hämmenlinna), Adam Liška (Severstaľ Čerepovec), Marek Hecl (HK Dukla Trenčín)

Môže vás zaujímať

NHL: Tampa Bay pripravilo pre fanúšikov dve verejné stretnutia s víťazmi Stanley Cupu