Jednou vetou

V Rusku padli tri rekordy – zaujímavosti po skupinovej fáze

Egyptský brankár Essam El Hadary je najstarším hráčom v histórií na MS vo futbale

foto: TASR/AP

Počas skupinovej fázy futbalových MS 2018 v Rusku prekonali hráči tri doterajšie historické rekordy a postarali sa o niekoľko zaujímavostí.

V stretnutiach základnej časti padlo už deväť vlastných gólov. Doteraz najviac „vlastencov“ si hráči strelili vo Francúzsku 1998, keď loptu za vlastného brankára poslali šesťkrát.

Rozhodcovia odpískali najviac pokutových kopov – zatiaľ 24. Na MS 1990, 1998 a 2002 ich nariadili zhodne osemnásť. V Rusku bola rekordnou devätnástou penaltou tá v zápase Portugalsko – Irán (1:1), ktorú nepremenil Cristiano Ronaldo.

Video: Batshuayiovi sa smeje celý svet: Ako môžem byť taký hlúpy

Na MS 2018 bola historicky najdlhšia 36-zápasová séria zápasov bez remízy 0:0. Zatiaľ iba duel Dánsko – Francúzsko v 3. kole C-skupiny sa skončil týmto výsledkom.

Hráči sa postarali o 122 gólov, čo je priemer 2,54 gólu na zápas. Je to šiesty najnižší priemer v histórii svetových šampionátov.

Futbalisti pôsobiaci v anglickej Premier League dali doteraz 31 gólov (najviac Harry Kane z Tottenhamu – 5), hráči zo španielskej La Ligy 29 (najviac Cristiano Ronaldo z Realu Madrid – 4). Zástupcovia francúzskej Ligue 1 rozvlnili sieť za súperovým brankárom deväťkrát, hráči pôsobiaci v nemeckej Bundeslige skórovali osemkrát.

Japonsko postúpilo vďaka pravidlu fair-play, Nišino: Zaslúžene

Brazília je spolu s Nemeckom na čele v počte strelených gólov vo vyraďovacej fáze MS. Obe reprezentácie ich dali na doterajších šampionátoch 226. „Kanárici“ sa môžu v tejto štatistike osamostatniť na prvom mieste, zatiaľ čo Nemecko sa do play off neprebojovalo.

Prvýkrát od roku 1982 vypadli všetky africké národné tímy v úvodnej časti MS. Tunisan Ben Youssef strelil v zápase B-skupiny proti Paname (2:1) jubilejný 2500. gól v histórii MS.

Môže vás zaujímať

NHL: Tampa Bay pripravilo pre fanúšikov dve verejné stretnutia s víťazmi Stanley Cupu