Jednou vetou

Verstappen dostal za napadnutie Ocona dva dni verejnoprospešných prác

Holanďan Max Verstappen

foto: TASR/AP

Holandský jazdec Max Verstappen musí po napadnutí Sebastiana Ocona, ktorý ho na nedeľnej Veľkej cene Brazílie F1 pripravil o víťazstvo, odpracovať dva dni verejnoprospešných prác. Medzinárodná automobilová federácia (FIA) potrestala pilota Red Bullu za to, že do jazdca Force India po pretekoch v boxoch niekoľkokrát strčil.


Verstappena nahneval incident zo 44. kola. Ocon, ktorý zaostával o jedno kolo, sa s ním pustil do súboja a vrazil do neho. Dvadsaťjedenročný pilot Red Bullu, ktorý smeroval za jasným triumfom, dostal „hodiny“, prepadol sa z prvého miesta na druhé, na ktorom nakoniec prišiel do cieľa so stratou 1,5 sekundy na víťazného Lewisa Hamiltona z Mercedesu. S poškodeným podvozkom nemal šancu Brita ohroziť.

Hamilton vyhral VC Brazílie, Pohár konštruktérov pre Mercedes

Televízne zábery po pretekoch najprv ukázali, ako sa Verstappen snaží počkať na Ocona v „paddocku“, no tam sa ešte nestretli. Ku konfrontácii prišlo v miestnosti, kde sa jazdci vážia. „Boli sme v miestnosti s váhou, keď sa ma pokúsil udrieť. Niekoľkokrát do mňa strčil a chcel byť násilný. Nebolo to profesionálne. Naša rivalita ale trvá už niekoľko rokov. Je vždy rovnaký. Som zvyknutý na boje s Maxom,“ citovala agentúra AFP Ocona, ktorý dodal: „Bol som za ním dve kolá. Pravidlá hovoria, že je povolené dostať sa vpred, ak som rýchlejší, aj keď mám jedno kolo stratu. A tom som aj urobil.“

Šatana potešilo napredovanie: Boli sme lepší od zápasu k zápasu

Maršali však Ocona potrestali 10-sekundovým zastavením v boxoch, čím jasne deklarovali, komu dali incident za vinu. Holanďan ešte v kokpite krátko po opustení trate počastoval rivala nadávkami, ktoré zopakoval aj v prvom hodnotení bezprostredne po pretekoch. Ocon nakoniec obsadil 14. priečku.

Podľa AFP si Verstappen musí verejnoprospešné práce, ktoré mu určí FIA, odslúžiť v nasledujúcich šiestich mesiacoch.

Môže vás zaujímať

NHL: Tampa Bay pripravilo pre fanúšikov dve verejné stretnutia s víťazmi Stanley Cupu