Chris Froome. Foto: TASR/AP

Britský cyklista Chris Froome triumfoval v utorňajšej 16. etape cyklistických pretekov Vuelta a Espaňa a upevnil si pozíciu na čele celkového poradia. Jazdec stajne Sky zvládol 40,2 km dlhú časovku z Circuito de Navarra do Logroňa za 47:00 min. Na druhom mieste skončil Holanďan Wilco Kelderman zo Sunwebu s mankom 29 sekúnd a tretí bol Talian Vincenzo Nibali z Bahrain-Merida, ktorý stratil 57 s.

Štvornásobný víťaz Tour de France Froome tak zvýšil svoj náskok na čele celkového poradia pred druhým Nibalim už na 1:58 min a priblížil sa ku svojmu cieľu – vyhrať v jednej sezóne Tour i Vueltu. Tretí je Kelderman s mankom 2:40 min.

Po utorňajšej časovke sa v poradí opäť vyšvihol Alberto Contador, ktorý figuruje už na piatom mieste so stratou 4:58 min na lídra. Tridsaťštyriročný španielsky matador, ktorý sa po Vuelte rozlúči s bohatou kariérou, obsadil v časovke piate miesto dve sekundy za Nibalim.

Froome sa ako líder postavil na štart posledný. Na prvom medzičase bol štvrtý, no ako je u neho zvykom, sily si opäť rozložil tak, že svoje tempo vystupňoval v druhej polovici trate. Na druhom medzičase viedol už o sedem sekúnd pred Keldermanom a v cieli natiahol náskok na 29 s.

„Je to pre mňa veľká úľava a som samozrejme veľmi šťastný, že som v takejto pozícii. Je úžasné, že som zvýšil svoj náskok. Preteky však ešte neskončili, budem musieť bojovať každý deň,“ povedal Froome, ktorý vyhral aj 9. etapu tohtoročnej Vuelty.

VÝSLEDKY 16. ETAPY:

1. Christopher Froome (V.Brit./Sky) 47:00 min, 2. Wilco Kelderman (Hol./Sunweb) +29 s, 3. Vincenzo Nibali (Tal./Bahrain-Merida) +57, 4. Ilnur Zakarin (Rus./Kaťuša-Alpecin) +59, 5. Alberto Contador (Šp./Trek – Segafredo) rovnaký čas, 6. Tobias Ludvigsson (Švéd./FDJ) +1:07, 7. Wout Poels (Hol./Sky) +1:11, 8. Lennard Kämna (Nem./Sunweb) +1:30, 9. Bob Jungels (Lux./Quick-Step) +1:41, 10. Daniel Oss (Tal./BMC) +1:49

CELKOVÉ PORADIE:
1. Froome 62:53:25 h, 2. Nibali +1:58 min, 3. Kelderman +2:40, 4. Zakarin +3:07, 5. Contador +4:58, 6. Miguel Angel Lopez (Kol./Astana) +5:25, 7. Fabio Aru (Tal./Astana) +6:27, 8. Poels +6:33, 9. Esteban Chaves (Kol./Orica-Scott) +6:40, 10. Michael Woods (Kan./Cannondale-Drapac) +7:06