Jednou vetou

VIDEO: Sezóna F1 by sa mohla začať ešte tento rok

Ilustračné foto

autorská koláž hlavne.sk, Foto: TASR/archív

Doteraz oficiálne zrušili dve z podujatí - Veľkú cenu Austrálie a Monaka. Ďalších sedem VC zatiaľ odložili. Existuje totiž šanca na ich organizáciu v inom termíne.

Aktuálna sezóna prestížneho motoristického seriálu formuly 1 by sa mohla začať aj v októbri. Taký názor má športový riaditeľ F1 Ross Brawn a priniesol ho portál BBC Sport. Vedenie seriálu zvažuje všetky alternatívy budúceho fungovania vrátane organizácie pretekov bez fanúšikov na tribúnach.

„Diskutujeme o akejkoľvek možnosti,“ ozrejmil Brawn. Za všetkým stojí epidémia koronavírusu, ktorá paralyzovala svet športu na celom svete. Brawn tiež informoval, že je potrebné odjazdiť aspoň osem pretekov, aby bolo možné sezónu klasifikovať ako majstrovstvá sveta monopostov F1.

„Všetci chcú počuť nejaký hraničný termín možného začiatku, ja ho považujem za október,“ vyhlásil športový riaditeľ seriálu a pokračoval: „Stále však existuje možnosť, že príde k presahu do januára 2021.“

Podľa Brawna, ak by aj bola možnosť organizovať nejaké preteky, tak zatiaľ nemá zmysel začať sezónu, ak nebude jasné jej prípadné pokračovanie. Spomenutý posledný možný štart seriálu v októbri je v hre pri alternatíve ôsmich pretekov a konci sezóny ešte v roku 2020. Ak by sa malo uskutočniť 19 pretekov, štart seriálu by bol potrebný už v júli.

 

Brawn tiež vyhlásil, že na mestských okruhoch musí prichádzať k rušeniu pretekov, no na stálych motookruhoch je možné hovoriť o odklade na neurčito. Doteraz oficiálne zrušili dve z podujatí – Veľkú cenu Austrálie a Monaka. Ďalších sedem VC zatiaľ odložili. Existuje totiž šanca na ich organizáciu v inom termíne. Brawn stále verí, že v roku 2020 je stále možné absolvovať od 8 do 19 pretekov F1, no situácia sa mení každým dňom. „Je to veľmi dynamický proces,“ poznamenal.

„Bavíme sa o termínoch, ale aj o logistike rôznych alternatív. Je totiž potrebný obrovský presun materiálu aj osôb. V tomto smere musíme dbať na bezpečnosť všetkých ľudí. Museli by sme fungovať pomerne uzavreto. Znamenalo by to pravidelné testovanie, presuny špeciálnymi lietadlami a súťaže bez divákov. Nie je to ideálna možnosť, ale stále lepšie ako nejazdiť vôbec,“ dodal Brawn.

Môže vás zaujímať

NHL: Tampa Bay pripravilo pre fanúšikov dve verejné stretnutia s víťazmi Stanley Cupu