Jednou vetou

Víťazom Amstel Gold Race van der Poel, Sagan nedokončil

Slovenský cyklista Peter Sagan

foto: TASR

Víťazom 54. ročníka cyklistických pretekov Amster Gold Race sa v nedeľu stal Holanďan Mathieu van der Poel z tímu Corendon-Circus.

Aktuálny majster sveta v cyklokrose, ktorý vyhral aj stredajšiu generálku Brabantský šíp, patril k favoritom úvodného podujatia Ardenského týždňa. Na ďalších priečkach skončili po 256 kilometroch medzi Maastrichtom a Valkenburgom Austrálčan Simon Clarke (EF Education First) a Dán Jakob Fuglsang (Astana). Jediný slovenský zástupca na štarte Peter Sagan z tímu Bora-Hansgrohe preteky nedokončil.

Dvadsaťpäť kilometrov po štarte sa sformoval jedenásťčlenný únik, ktorý si udržiaval náskok na pelotón s Petrom Saganom rozťahaný početnými stúpaniami v rozmedzí približne piatich minút. Pred poslednými deviatimi z celkovo 35 stúpaní delili skupinu na čele od hlavného poľa už len dve minúty.

Na Gulpenbergu atakoval z pelotónu van der Poel, ku ktorému sa pridal Španiel Gorka Izagirre (Astana). Hlavne zásluhou jazdcov Bory nemalo ich snaženie dlhé trvanie a zrýchlenie tempa napokon prinieslo aj koniec úniku. Na Kruisbergu potom ušiel Francúz Julian Alaphilippe (Deceuninc-QuickStep), na ktorého sa zavesil Fuglsang. Stíhať sa ich vydali Kanaďan Michael Woods (EF Education First), Talian Matteo Trentin (Mitchelton-Scott) a Poliak Michal Kwiatkowski (Sky). Poslední dvaja menovaní sa počas tretieho nedeľného zdolávania Caubergu k dvojici priblížili.

Sagan 5. na Paríž-Roubaix: V závere som už nemal nohy

Sagan v týchto chvíľach prestal stíhať tempo pelotónu a čoraz viac sa prepadal smerom dozadu. Na poslednom Bemelerbergu mal Alaphilippe s Fuglsangom 25 sekundový náskok na prenasledovateľov, ktorí sa rozdelili na malé bojujúce skupinky. Štyri kilometre pred cieľom sa napokon Dán rozhodol pre atak, no Francúz stále visel na jeho zadnom kolese a po chvíli mal všetko pod kontrolou. K dvojici sa kilometer pred cieľom na dohľad priblížil Kwiatkowski nasledovaný skupinou van der Poela, ktorý predviedol famózny výkon a napokon na záverečných desiatkach metrov všetkých prešpurtoval.

Van der Poel, ktorý je prvý holandský víťaz pretekov od roku 2001, padol v cieli vyčerpaním na zem. „Nemôžem tomu uveriť, vôbec som to nečakal. Dnes som sa cítil naozaj dobre a na Guiperbergu som vyskúšal zaútočiť, no nevyšlo to. V závere som išiel na plný plyn a dúfal som, že tí na čele začnú taktizovať. Je to neuveriteľné,“ povedal v prvom rozhovore van der Poel, pre ktorého je to najväčší úspech na ceste.

výsledky 54. ročníka Amster Gold Race:

1. Mathieu van der Poel (Hol./Corendon-Circus), 2. Simon Clarke (Aus./EF Education First), 3. Jakob Fuglsang (Dán./Astana), 4. Julian Alaphilippe (Fr./Deceuninck-Quick Step), 5. Maximilian Schachmann (Nem./Bora-Hansgrohe), 6. Bjorg Lambrecht (Belg./Lotto-Soudal), 7. Alessandro De Marchi (Tal./CCC), 8. Valentin Madouas (Fr./Groupama-FDJ), 9. Romain Bardet (Fr./AG2R), 10. Matteo Trentin (Tal./Mitchelton-Scott), … Peter SAGAN (SR/Bora-Hansgrohe) nedokončil

Môže vás zaujímať

NHL: Tampa Bay pripravilo pre fanúšikov dve verejné stretnutia s víťazmi Stanley Cupu