Víťazom Okolo Slovenska Tratnik, Tybor na siedmej priečke

foto: TASR, zdroj: TASR

Víťazom 61. ročníka cyklistických pretekov Okolo Slovenska sa stal Slovinec Jan Tratnik. Záverečnú 4. etapu so štartom a cieľom na trnavskom Trojičnom námestí s dĺžkou 152,5 km vyhral Rus Ivan Savickij (Gazprom – RusVelo), ktorý sa presadil v záverečnom hromadnom špurte.

Na druhom mieste finišoval Slovinec Rok Korošec (Amplatz – BMC), tretí bol Talian Matteo Malucelli (Androni – Sidermec – Bottecchia). V celkovom poradí skončil druhý Talian Mattia Cattaneo (Androni) a tretí Poliak Piotr Brožyna (CCC Sprandi).

Z 13 domácich pretekárov, ktorí sa postavili na štart tradičného podujatia, skončil najlepšie Patrik Tybor z jediného slovenského kontinentálneho tímu Dukla Banská Bystrica. Dvadsaťdeväťročný pretekár obsadil siedme miesto so stratou 38 s na víťaza. Marek Čanecký z Amplatz BMC skončil na 20. mieste (+50 s).

Dres pre najlepšieho vrchára získal český jazdec Daniel Turek z Israel Cycling Academy. Víťazom bodovacej súťaže sa stal Tratnik, najlepší do 23 rokov bol Poliak Piotr Brožyna z CCC. Poradie tímov ovládol taliansky Androni, doterajší líder tejto súťaže Elkov – Author nevyhral kvôli záverečnému pádu.

Ten sa odohral štyri km pred cieľom, no ešte pred ochrannou zónou a ocitlo sa v ňom viacero pretekárov. Medzi nimi boli aj druhý a tretí v celkovom poradí pred etapou Čech Jozef Černý a Portugalčan Ricardo Vilela, obaja tak prišli o stupne víťazov.

Organizátori si v nedeľu pripravili pre pretekárov rovinatú etapu na okruhoch v okolí Trnavy ušitú na mieru špurtérom. Krátko po štarte sa od pelotónu odtrhol Patrik Tybor, ku ktorému sa pridali Brožyna (CCC) a van Winden (Cycling Academy). Ich pokus však vydržal iba zopár kilometrov. Tybor sa vzápätí pridal k druhému úniku s Turekom (Cycling Academy), Kusztorom (Amplatz-BMC), Van Luijkom (Monkey Town), Vasiljukom (Kolss), Ovečkinom (RusVelo) a Cieslikom (Elkov-Author) a ten bol už úspešný. Úvodnú rýchlostnú prémiu v Trnave po 50 km vyhral Tybor.

Medzitým musel líder Tratnik meniť bicykel a v pelotóne prišlo k pádu, do ktorého sa zaplietli viacerí pretekári. 70 km pred koncom mal únik k dobru stále niečo okolo minúty. Potom sa však všetko pospájalo a pred druhou prémiou sa začalo opäť útočiť. Na nej bol najrýchlejší Bissinger, líder Tratnik jazdil v hlavnom balíku a strácal približne 1:14 min. Po treťom prejazde Trojičným námestím asi 30 km pred cieľom bol na čele päťčlenný únik a hlavné pole s Tratnikom na neho strácalo asi 45 sekúnd.

Poslednú rýchlostnú prémiu 17 km pred finišom vyhral opäť Bissinger a získal ďalšiu bonifikáciu. Na čele s ním boli ďalší traja pretekári, ale pelotón už išiel tesne za nimi. Tesne predtým spadli Tybor so spolujazdcom z Dukly Jánom Andrejom Cullym, prvý sa vrátil do balíka, ale druhý si poranil ruku a ostal v kolóne vozidiel. V závere zostal na čele už len Jabrajlov zo Synergy Baku a všetko smerovalo k hromadnému špurtu. Ten nakoniec ovládol Savickij. Z domácich si v poslednej etape najlepšie viedol Marek Čanecký (22. miesto).

Tesne pred finišom, asi štyri kilometre, prišlo k hromadnému pádu. Po dojazde panovali spory, či to bolo už v ochrannej zóne alebo ešte pred ňou, rozhodcovia rozhodli, že pred a tak viacerí jazdci prišli o cenné miesta.

Výsledky 4. etapy (Trnava, 152,5 km): 1. Ivan Savickij (Rus./Gazprom – RusVelo) 3:24:42 h, 2. Rok Korošec (Slov./Amplatz – BMC), 3. Matteo Malucelli (Tal./Androni – Sidermec – Bottecchia), 4. Marco Benfatto (Tal./Androni – Sidermec – Bottecchia), 5. Mihkel Räim (Est./Israel Cycling Academy), 6. Marco Zamparella (Tal./Amore & Vita Selle SPM Prese), … 22. Marek ČANECKÝ (SR/Amplatz-BMC), 31. Patrik TYBOR (SR/Dukla BB) všetci rovnaký čas ako víťaz

celkové poradie: 1. Jan Tratnik (Slovin./CCC Sprandi Polkowice) 18:13:29 h, 2. Mattia Cattaneo (Tal./Androni) +32 s, 3. Piotr Brožyna (Poľ./CCC Sprandi) +36, 4. Mihkel Räim (Est./Cycling Academy) +37, 5. Tomáš Bucháček (ČR/Elkov-Author), 6. Krists Neilands (Lot./Cycling Academy) obaja rovanký čas, 7. TYBOR +38, … 20. ČANECKÝ +50

Môže vás zaujímať

Rusnák túži v Rijeke vyhrať: Jeden bod veľa nerieši