Jednou vetou

Vlhová po osobnom maxime v obráku: Boli to skvelé preteky

Slovenka Petra Vlhová

foto: TASR/AP

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová dosiahla ďalší prenikavý výsledok, keď v sobotnom obrovskom slalome Svetového pohára skončila siedma. V americkom Killingtone zaregistrovala vyrovnané najlepšie umiestnenie v technicky najnáročnejšej alpskej disciplíne, svoje ôsme v top10 a celkovo s poradovým číslom 34 v prestížnom seriáli. Predtým na "sedmičke" pristála v marci 2017 v Aspene a vo vlaňajšej sezóne v decembri v Lienzi.

aktualizované: 20:57

Súťaž vyhrala Talianka Federica Brignoneová a slávila svoj deviaty triumf v pretekoch SP. Druhá so stratou 49 stotín skončila Nórka Ragnhild Mowinckelová a tretia, prvýkrát v kariére na pódiu Rakúšanka Stephanie Brunnerová (+0,78).

Vlhová dosiahla ďalší prenikavý výsledok v obráku

Vlhová celkovo zaostala 1,33 s, ale jej druhá jazda bola tretia najrýchlejšia, zo špičkových pretekárok ju predstihla len víťazka, ktorá v cieli zahlásila: „Boli to skvelé preteky a ja som sa cítila veľmi dobre. Išla som do druhého kola s vedomím, že musím ísť naplno a hoci tam dole som spravila nejakú tú chybičku, jazda mi najmä hore vyšla ozaj skvele. Treba však povedať, že vyhrať mohli aj ďalšie dievčatá, viaceré išli výborne.“

V celkovom poradí disciplíny je Brignoneová na čele pomerne jasne, lebo v prvej súťaži zimy skončila druhá. Naopak, Vlhová v ouvertúre nebodovala a 36 za Killington ju radí na 13. priečku. V celkovom poradí SP je šiesta, trón si priebežne uzurpuje kráľovná minulej sezóny Shiffrinová, ktorá bojuje o štvrtý veľký glóbus v sérii.

V prvom kole 23-ročná Slovenka štartovala na konci základného 15-členného bloku a na vedúcu Ragnhild Mowinckelovú stratila 1,25 s. Nórka na najkratšom kurze Svetového pohára ušla ostatným spolufavoritkám, ktoré delili naopak stotinky sekundy. Druhá Brignoneová zaostala 37 stotín a pred treťou Brunnerovou mala náskok len 7 stotín, ďalších 8, resp. 9 na dlhoročné hviezdy tejto disciplíny, Francúzku Tessu Worleyovú a Nemku Viktoriu Rebensburgovú. Pomerne priepastné manko 67 stotín na líderku súťaže nabrala domáca zjazdárska superstar Mikaela Shiffrinová.

Slovan aj po 16. kole bez prehry, Trnava podľahla doma Nitre

Svah v Killingtone je z hľadiska obrovského slalomu výnimočný v tom, že nemá síce selektívny kurz, ale absenciu výrazných prechodov a zmien sklonu vyvažuje od začiatku do konca nárokmi na koncentráciu a presnosť oblúkov. Je to pomerne strmý kopec a v homologizačných regulách najširšie postavené bránky bez zradných zákutí ponúkli dynamické preteky. S týmito okolnosťami a s mäkšou zmesou prirodzených podmienok a mechanického zasnežovania sa najlepšie vyrovnala dravá Nórka, ktorá okrem rýchlosti predviedla aj priam dokonalú technickú precíznosť. Shiffrinová išla príliš hladko a bez nutného dôrazu, Vlhová naopak svoj agresívny štýl jazdy bez očividnej chyby nedokázala skĺbiť s najviac zatvorenými bránkami v strednom úseku.

Slovenská lyžiarka sa v druhej jazde skvele „preštelovala“ na podmienky a v hornej časti išla fantasticky. V dolnom úseku už vplyvom povrchu urobila pár chybičiek v línii, ale jasne sa dostala do vedenia. Vydržala v ňom pomerne dlho a prvý výrazný odstup jej nadelila až Brunnerová, pričom elegantná a čistá jazda Shiffrinovej stačila len na celkové 4. miesto. Brignoneová v druhej jazde napodobnila prvokolový výkon Moewinckelovej a keďže Nórka následne zaváhala, talianska pretekárka vyhrala svoj piaty obrovský slalom kariéry.

Výsledky obrovského slalomu SP v Killingtone:

1. Federica Brignoneová (Tal.) 1:51,33 min.,
2. Ragnhild Mowinckelová (Nór.) +0,49,
3. Stephanie Brunnerová (Rak.) +0,78,

4. Mikaela Shiffrinová (USA) +0,99, 5. Tessa Worleyová (Fr.) +1,01, 6. Wendy Holdenerová (Švaj.) +1,31, 7. Petra VLHOVÁ (SR), +1,33, 8. Anna Veithová (Rak.) +1,36, 9. Katharina Liensbergerová (Rak.) +1,60, 10. Frida Hansdotterová (Švéd.) +2,10.

Celkové poradie SP (po 3 súťažiach – dva obr. slalomy + slalom):
1. Shiffrinová 210 b.,
2. Brignoneová 180,
3. Worleyová 145,

4. Mowinckelová 125, 5. Holdenerová 121, 6. VLHOVÁ 116…

Poradie v obr. slalome (2):
1. Brignoneová 180,
2. Worleyová 145,
3. Mowinckelová 125,

4. Shiffrinová 110, 5. Brunnerová 105, 6. Holdenerová 76, … 13. VLHOVÁ 36

Môže vás zaujímať

NHL: Tampa Bay pripravilo pre fanúšikov dve verejné stretnutia s víťazmi Stanley Cupu