Vlhová pevne na snehu s obzormi top-športovca histórie SR

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová získala bronz v slalome na majstrovstvách sveta v alpskom lyžovaní 16. februára 2019 vo švédskom Are

foto: TASR - Martin Baumann

Petra Vlhová priniesla do slovenského športu v tejto sezóne niečo nevídané a neslýchané. Vo veku 23 rokov sa vypracovala na superstar alpského lyžovania, mimoriadne populárneho olympijského odvetvia so širokým globálnym zázemím rekreačného športovania.

Lyžuje sa proste veľa a všade. V Ázii, v Amerike, na Ohňovej zemi, u „protinožcov“. V Rusku, v Španielsku, na Balkáne, na Slovensku, ba i v juhoafrickom Lesothe. Vrcholové súťažné lyžovanie najviac prekvitá v civilizovanom svete, v ekonomicky silných krajinách Álp, Škandinávie, v USA, Kanade.

Vlhová s tromi 2-kami na jednotku: Proste robím, čo môžem.

V tejto ohromnej konkurencii sa z času na čas zrodí hviezda z „malej“ lyžiarskej krajiny, lebo v komplexnom ponímaní sú Rakúsko i Švajčiarsko veľké, sú to zjazdárske veľmoci. Určite najväčšie meno z malého lyžiarskeho priestoru je zapísané na záhrebskej matrike, Janica Kosteličová bude vždy patriť medzi historické postavy všeobecne vo svete zimných športov. Stredoeurópsky priestor, samozrejme v menšom rozsahu zaplnili v tomto storočí Češka Šárka Strachová (predtým Záhrobská) a Slovenka Veronika Velez-Zuzulová.

A možno Veronikine úspechy urobili protišokový mostík pre slovenského fanúšika, Petrino ťaženie tak nemá rámce verejného šialenstva. Napriek tomu, že Vlhová získala pre svoju krajinu, v ktorej jej materské Nízke Tatry dostoja svojho adjektíva oproti svetovým veľhorám, titul majsterky sveta v technicky najuznávanejšej zjazdárskej disciplíne. Plus ďalšie dve medaily a triumfálnu výslednicu v celosezónnom Svetovom pohári.

Čo bude ďalej, to vyvoláva otázky a nádeje. Veronikin otec a tréner Timotej Zuzula pred dvoma rokmi na margo Vlhovej 4. miesta v slalome na MS vyhlásil, že „Petra získa ešte veľa medailí“. Tri prišli hneď na ďalšom šampionáte, k tomu úžasná séria 19 pretekov SP v TOP10, päť víťazných. Kam to až môže zájsť, spýtal sa redaktor TASR Petry Vlhovej v dejisku finále SP v andorrskom Soldeu. Po slalomovom treťom mieste, teda po 25. vystúpení na pódium v mladom súťažnom veku. „Mám stále 23 rokov, tak hádam to bude pokračovať,“ odvetila pokorne ale s odhodlaním. Na druhý deň po obrovskom slalome to už bolo číslo 26… Keďže Petra v sezóne dobyla piedestál 14-krát, za normálnych okolností vyrovná Zuzulovej historickú 30-ku ešte v tomto kalendárnom roku.

Vlhová v obráku 3., Shiffrinová triumfom potvrdila 4.glóbus

„Veľmi dobre sme realizovali všetky ciele, ktoré sme si stanovili. Jedno z veľkých pozitív je, že Petra udržala koncentráciu počas celej zimy a dokázala podávať neustále špičkové výkony. Napriek tomu sa nemôžeme uspokojiť, lebo stále je čo vylepšovať a to aj v hlave. Dá sa povedať, že jej kondícia ani technika stále nie sú dostatočne dobré,“ tvrdí Vlhovej maximalistický tréner Livio Magoni.

Charizmatický Talian posunul svoju zverenku práve v obrovskom slalome, v ktorom v druhej časti zimy očarila lyžiarsky svet. Hoci širokým mediálnym priestorom sa šuchla aj informácia, že predtým takto popracoval na „obrákovej“ technike Tiny Mazeovej, bolo to trochu skreslené. Úspešnú Slovinku prevzal v čase, keď už mala na konte 9 víťazstiev v pretekoch SP, z toho 8 v obrovskom slalome. V tejto disciplíne získala dovtedy aj jedinú medailu (striebornú) na MS. Magoni z nej spravil ešte univerzálnejšiu pretekárku a solídne úspechy pretavil na famózne. Pod jeho vedením prišli zlaté medaily na ZOH, MS i malé glóbusy vo všetkých disciplínach okrem slalomu, v ktorom však Mazeová paradoxne urobila najväčší progres, stala sa z nej medzi husto napichanými žŕdkami pódiová pretekárka a aj viacnásobná víťazka.

Livio Magoni nabral aj s Vlhovou kurz univerzálnejších triumfov. Obrovský slalom je osvedčená cesta k méte a je jedno, v akej výkonnostnej fáze. U Mazeovej prišli veľké triumfy už v zrelom súťažnom veku a ako 29-ročná dosiahla absolútny vrchol – v roku 2013 získala na MS tri medaily, zlatú v super-G, tri malé glóbusy v SP a ten veľký s rekordným náskokom. Magoniho podpis figuruje na obludnej výslednici 2414 bodov, na celozimnom účte, ktorého suma sa teší aj z úctivých pohľadov Mikaely Shiffrinovej. Fenomenálna Američanka dosiahla v tejto zime ešte viac výrazných úspechov ako Mazeová, ale na Slovinku jej v seriáli chýbalo 210 bodov. O veľkú časť z nich ju pripravila Vlhová.

Paralela Tina-Petra je zjavná. Mazeová je po Kosteličovej v novej ére druhá najväčšia postava z „malej zjazdárskej krajiny“ a Vlhová má nárok priblížiť sa k týmto veličinám. Tie obzory sú jasné, treba na to pevné zdravie a vôľu ísť ďalej, lebo zázemie tu už je a umne rozvíjaný talent bez debaty. V takom prípade sa tu rysuje línia najúspešnejšieho športovca slovenskej histórie. Aj keď odvetvia sa porovnávajú ťažko, Kuzminovej biatlon má iné zákonitosti, tobôž Saganova cyklistika.

Petra Vlhová v slalome Svetového pohára opäť na pódiu, triumf Shiffrinovej

Na Vlhovú však čakajú obrovské lákadlá najlepšieho vekového intervalu špičkového športovca a doň sa zmestia dve zimné olympiády a štyri MS, pričom tieto vrcholné podujatia treba pri jej rastúcich ambíciách násobiť minimálne a viac ako tromi. Dve rýchlostné disciplíny má síce ešte vzdialené prenikavým úspechom, no už všeličo naznačila. Ak by sa len zľahka urobilo porovnanie s cyklistikou, tak Petra Vlhová má síce vďaka špecifikám svojho športu k dispozícii na MS viac šancí na titul, ale vždy v plnej konkurencii súperiek a len raz za dva roky. Vo Svetovom pohári víťazí nielen v jeho etapách, ale ako 23-ročná je aj s prehľadom druhá najlepšia pretekárka „Tour de World Cup“.

Petra Vlhová má to najpodstatnejšie vo svojej hlave a nohách. Otec Igor Vlha ju plánuje naďalej všemožne podporovať z pozície manažéra tímu Ski Vlha a pre TASR tvrdí: „Treba držať nejaké veci po pokrievkou. A pokračovať v tvrdej práci, v pokore, s tým sa dá všetko zvládnuť, médiá, aj fanúšikovia. Ona si to uvedomuje. Treba byť tak akurát pri zemi.“    

Igor Vlha cíti, že jeho dcéra dozrieva a verí, že zvládne „údel slávnych“. Sám, hoci v tieni úspešnej dcéry, má s tým problém: „Veľmi ťažké je vyrovnať sa s popularitou. Každý si chce s Vami podať ruku, odfotiť sa. Rád sa odfotím s každým, to je v poriadku, len to uberá energiu, No ja si myslím, že to nejako zvládneme. Teraz to trochu poľaví.“

Všetci v tíme, či rodinní príslušníci alebo expertná talianska „squadra“, si uvedomujú, že zasahujú do života mnohých krajanov. V súlade s tým, že aj Slovensko patrí ku krajinám s vysokou percentuálnou základňou masového lyžovania. Otec Vlha sa tejto eufórii vôbec nebráni: „Táto sezóna bola fantastická rozprávka, pre celé Slovensko. To, čo Peťa predviedla s celým tímom Ski Vlha, to je niečo neskutočne krásne. Je to strašne rýchle, človek si ani neuvedomuje tie presuny a zmeny pretekov. Ale keď sa usadíme v tom Mikuláši a bude už viac času, tak potom si to vlastne uvedomíme, čo sa dialo a čo sa stalo. Čo sme spravili pre Slovensko a pre slovenských fanúšikov, ktorí sú naozaj asi najlepší na svete.“

Môže vás zaujímať

Bayern zahadzoval šance, Mönchengladbach trestal, Flick: Je to frustrujúce