Jednou vetou

Vlhová štvrtá po 1. kole obr. slalomu, líderkou Shiffrinová

Na snímke slovenská lyžiarka Petra Vlhová počas 1. kola finálového obrovského slalomu Svetového pohára v zimnom stredisku Soldeu v Andorre v nedeľu 17. marca 2019.

foto: TASR - Martin Baumann

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová dosiahla v 1. kole nedeľňajšieho finálového obrovského slalomu Svetového pohára štvrtý najrýchlejší čas. V andorrskom Soldeu útočila na pódiové umiestnenie, za vedúcou Američankou Mikaelou Shiffrinovou však zaostávala o výrazných 97 stotín sekundy.

Medzi ne sa ešte vklinila Nemka Viktoria Rebensburgová, ktorá mala pred 2. kolom (12.15) odstup 0,59 s na líderku, a senzačne aj 17-ročná Novozélanďanka Alice Robinsonová (+0,84).

Černák prispel gólom k triumfu nad obhajcom, Halák s výhrou nad Columbusom

Vlhová živila pred záverečnými pretekmi sezóny ešte teoretickú šancu na zisk malého krištáľového glóbusu za obrovský slalom, to by však musela vyhrať a líderka priebežného hodnotenia disciplíny Shiffrinová skončiť mimo bodovanej pätnástky.

Slovenská reprezentantka sa vydala na trať so štartovým číslom 3 a dostala sa po svojej jazde do vedenia, mrzieť ju však mohli dve drobné zaváhania v strmine a najmä chyba v plochej časti krátko pred cieľom.

„Urobila som chyby, ktoré ma dosť veľa stáli. Nešlo sa mi možno až tak zle, no hneď začiatku to nebolo ideálne, v strmine som išla dosť na bránu a to ma vyhodilo. Tri bránky pred cieľom som išla príliš priamo, iba tesne som sa tam vopchala. Druhé kolo sa budem snažiť ísť naplno, uvidíme, ako to bude postavené. Budem sa snažiť riskovať“ povedala Vlhová pre RTVS.

Majstrami Slovenska Celler a Andrea Malinová

Shiffrinová, už istá víťazka veľkého glóbusu, nenechala nič na náhodu, predviedla dravú jazdu v optimálnej línii a konkurentkám sa už v 1. kole výrazne vzdialila. Ďalšie pretekárky zaostávali už vyše sekundu, piata Francúzka Tessa Worleyová mala na Američanku manko 1,23 s, šiesta Talianka Federica Brignoneová 1,25 s.

Istým spôsobom, až na tú veľkú stratu, si vybojovala priam ideálnu pozíciu. Ak by sa jej opäť podarilo v druhej jazde prekonať Rebensburgovú (a novozélandskú tínedžerku) a dostala by sa do čela, Shiffrinovú by tak dostala pod tlak dilemy, či ísť na víťazstvo alebo si s istotou prísť po štvrtý glóbus sezóny SP.

Pravda, teóriu búrali náskok a fazóna fenomenálnej a mentálne silnej Američanky, ako i fyzický stav Vlhovej, ktorá značne vyčerpaná stačila pred druhý kolom (12.15) zdôrazniť: „Budem sa snažiť zabojovať v prvom rade o pódium, samozrejme aj o víťazstvo, ale strata je tam samozrejme obrovská. Urobím všetko, čo je v mojich silách. Áno, nemám až takú zlú východiskovú pozíciu, uvidíme, čo sa s tým bude dať robiť.“

Biatlon-MS: V pretekoch štafiet 6. Slovensko, zlato pre Nórsko

Profesionálnu kariéru ukončila v nedeľu dlhoročná švédska lyžiarska stálica Frida Hansdotterová. Rozlúčkovú jazdu poňala exhibične, oblečená v národnom kroji zastavovala na trati pri známych a priateľoch a rozdávala im z prúteného košíka koláče. V cieli zožala ovácie od pretekárov aj publika.

Môže vás zaujímať

FUTAL: Zenga bol trénerom Cagliari len pár mesiacov, nahradil ho Di Francesco