Vlhová v obrovskom slalome len za tri body, suverénna Shiffrinová

Petra Vlhová

Foto: TASR

Slovenská zjazdárka Petra Vlhová obsadila v utorkovom obrovskom slalome Svetového pohára 28. miesto a získala tri body. Vo francúzskom Courchevel suverénne triumfovala Američanka Mikaela Shiffrinová, s náskokom 99 stotín pred Francúzkou Tessou Worleyovou, tretia skončila Talianka Manuela Mölggová (+1,01 s).

Celková víťazka minulej zimy slávila svoj 34. triumf kariéry v SP a v celkovom poradí seriálu zvýšila svoj náskok. „Myslím, že som dnes nasadila správnu taktiku, išla som agresívne, ale v týchto ťažkých podmienkach som dávala pozor na to, aby som nespravila klasické lyžiarske chyby. Je pre mňa dobrá správa, že aj v obrovskom slalome som už na takejto pretekárskej úrovni,“ vyznala sa pred cieľovými televíznymi kamerami Shiffrinová.

Na jej 621 bodov stráca 22-ročná slovenská vrstovníčka už výrazných takmer 400 bodov a z priebežnej siedmej priečky sa zosunula na deviatu. Utorková súťaž je pre Vlhovú sklamaním, predvianočnú náladu si môže napraviť v stredajšom paralelnom slalome.

Vlhová po prvom kole obrovského slalomu: „Kopec je ľahký, podmienky ťažšie“

Shiffrinová excelovala už v prvom kole, Vlhová na ňu stratila 1,69 s, ale pohodlne postúpila na 13. priečke. Podľa očakávania stratila v hornej plochej časti a potom excelentne zvládla zavretú strminu. V tomto úseku konkurovala aj Shiffrinovej, išla dynamicky a precízne. Okrem techniky sa v spodnej časti snažila využiť aj svoje fyzické dispozície, ale v snahe o tesné atakovanie bránok sa dostala v oblúku príliš nízko a hoci rytmus opäť našla, od druhého medzičasu stratila ďalších 9 desatín.

So štartovým číslom 10 sa zaradila na 7. priečku a hoci vo výsledkovej listine potom ešte klesala, pohodlne to stačilo na postup. Okrem výkonnostne slabších súperiek zohral v pretekoch rolu aj rozbíjajúci sa povrch, ktorý pocítila už aj Vlhová.

„Nebolo to jednoduché, pretože samotný kopec je ľahký, ale podmienky sú trošku ťažšie. Niekde je mäkko, niekde je ľadovo, ale tak, že je to veľmi šmykľavé. Je pre nás ťažké prispôsobiť sa každú bránku. Nešlo sa mi zle, ale spodnú časť som pokazila. Medzičasy som mala ako-tak, no od prechodovej časti do cieľa som urobila pár chýb a tam sa to všetko ukázalo,“ zhodnotila Vlhová pre TASR.

Strata narástla v cieli na vysoké hodnoty

Slovenská lyžiarka si svojím časom vytvorila solídnu pozíciu na atakovanie disciplínového maxima, keďže od 7. priečky ju delilo 57 stotín. „Je tam veľký odskok medzi prvou a druhou, ale potom my sme tam nasekané. Určite sa dá, druhé kolo treba ísť naplno a uvidíme, čo z toho bude,“ dodala Vlhová.

Predsavzatie Slovenka realizovala a hoci na prvom medzičase opäť trochu zaostala, ešte nebolo nič stratené. Lenže v technicky najnáročnejšom úseku išla v oblúkoch do rozbitej snehovej podložky až príliš nemilosrdne a strácala ďalej.

Na druhom medzičase to ešte vyzeralo na prvú pätnástku, lenže potom sa nechala vykloniť, takmer spravila „hodiny“ a v cieli jej strata narástla na príliš vysoké hodnoty.

Môže vás zaujímať

Rebensburgová po triumfe: Lepšie to už byť nemôže