Jednou vetou

Vodný slalom-MS: V kvalifikácii štvrtý Grigar: „Bola to fajn jazda“

Slovenský reprezentant v kategórii K1 mužov Jakub Grigar

foto: TASR

Slovenským singlistkám na majstrovstvách sveta slalomárov na divokej vode v brazílskom Riu de Janeiro stačila na postup do semifinále hneď 1. jazda. Najviac v popredí skončila 15. Soňa Stanovská (+18,36), 16. miesto obsadila Simona Maceková (+18,85) a 20. Monika Škáchová (+20,68), zvíťazila najväčšia ašpirantka na titul Austrálčanka Jessica Foxová.

 

Medzi 24 bránkami bolo dôležité vyhnúť sa hrubej chybe a čo najmenej si naťukať trestných sekúnd. Soni Stanovskej sa to príliš nepodarilo, tri dotyky na bránkach 5, 12 a 17 ju však o postup nepripravili a pomerne rýchlou jazdou si bezpečne ustrážila miesto medzi 20 postupujúcimi z 1. jazdy.

Len tesne za Stanovskou zaostala Simona Maceková so štyrmi sekundami penalizácie na bránkach 4 a 22. Vyšla jej najmä prvá polovica trate, na ktorej patrila medzi najrýchlejšie.

NHL: Fín Lehterä je pod drobnohľadom vedenia profiligy pre kokaínovú kauzu

Aj Monika Škáchová sa zmestila do dvadsiatky a ako jedna zo šiestich ukázala čistú jazdu. Soňa Stanovská spomenula najmä dva úseky na trati, ktoré jej narobili najviac problémov. „Do prvej bránky som šla veľmi ťažko, mala som z nej aj obavy. Stred trate vyzeral ťažší, no prekvapilo ma, ako dobre som to zvládla. Na spodku išlo veľa dievčat skvele, no posledné tri bránky narobili mnohým z nás problémy. Inak som mala dosť veľké obavy z tohto miesta, ale milo ma prekvapilo, je to jeden z najkrajších kanálov. Máme tu palmy, trávu, naozaj veľmi pekné.“

Monika Škáchová tiež ušetrila sily, keď postúpila hneď po 1. jazde. „Teraz si môžem oddýchnuť, no nebola to príliš dobrá jazda. Na konci som sa natrápila, ani sily som nemala, v protivodke som to mala cez ruku, spláchlo ma a ani ďalšiu bránku som dobre neprešla.“

Hokej: Šampionát v roku 2023 pravdepodobne v Petrohrade, o rok neskôr v Česku

V kvalifikácii kajakárov potešil Jakub Grigar, pred dvoma rokmi na OH na rovnakom mieste piaty. Nástrahy trate zvládol čisto a časom 85,87 sa zaradil na 4. priečku, rovnú sekundu za víťazným Čechom Ondřejom Tunkom. Ďalší dvaja slovenskí kajakári už museli zabojovať v opravnom kole. V tom prvom Martin Halčin obsadil 32. miesto a na postupovú tridsiatku mu chýbalo 1,27 sekundy. Po výborných medzičasoch najviac stratil až v úplnom závere. Jakub Stanovský na 43. priečke si ťukol hneď do prvej bránky a v 2. kole musel pridať aj na rýchlosti, aby sa zmestil do desiatky postupujúcich.

Halčin opravné kolo zvládol, skončil tretí s dotykom na 18. bránke a časom 87,11. O tom, že pádloval výborne, svedčil aj fakt, že keby si dve sekundy penalizácie nepripísal, dosiahol by druhý najlepší čas dňa. Nepostúpil jedine Jakub Stanovský, keď vynechal bránku 15.

Spokojný Jakub Grigar si v cieli pochvaľoval: „Bola to fajn jazda, užil som si ju, síce som niečo nachystané zmenil, tak ako sa mi menila voda, ale celkove to bolo naozaj dobré, rýchle a plynulé. Trať bola technicky pekne náročná, môžete na nej získať i stratiť, treba pádlovať s vodou. Na spodku sa bude lámať aj semifinále a finále, s veľkými silnými valcami, síl už veľa nezostáva, o to je to zložitejšie. Vody je oproti olympiáde menej, no stavitelia prúd dobre využili a trať je jedna z najlepších, čo som zažil.“

Chcem vedieť viac!

Výsledky kvalifikácie

C1 ženy: 1. Jessica Foxová (Austr.) 101,32 (0), 2. Mallory Franklinová 101,61 (0), 3. Kimberley Woodsová (obe V. Brit.) 108,30 (2), …15. Soňa STANOVSKÁ 119,68 (6), 16. Simona MACEKOVÁ 120,17 (4), 20. Monika ŠKÁCHOVÁ (všetky SR) 122,00 (0)

K1 muži: 1. Ondřej Tunka (ČR) 84,87 (0), 2. Zeno Ivaldi (Tal.) 85,52 (0), 3. Joseph Clarke (V. Brit.) 85,86, …4. Jakub GRIGAR 85,87 (0), 32. Martin HALČIN 92,16 (0), 43. Jakub STANOVSKÝ (všetci SR) 95,92 (2)

Môže vás zaujímať

NHL: Tampa Bay pripravilo pre fanúšikov dve verejné stretnutia s víťazmi Stanley Cupu