Jednou vetou

Volko nepostúpil zo semifinále stovky

Ján Volko

foto: TASR

Na ME atlétov v Berlíne sa v utorok usiloval v semifinále slovenský šprintér Ján Volko v behu na 100 m postúpiť do večerného finále (21.50). Finišoval na 5. mieste časom 10,31 a so stovkou sa rozlúčil.

aktualizovaný: 21:10

Do finále postúpili dvaja najlepší plus dvaja najrýchlejší. Volko v 2. behu vyrazil z blokov v 6. dráhe, vedľa seba mal v piatej britský rýchlik Hughesa, európsku tabuľkovú jednotku, ktorý ho mohol strhnúť aj k výnimočnému výkonu. Na priamy postup kandidovali najviac Hughes a Turek Harvey, ďalší šprintér, ktorý už zabehol v kariére pod 10 sekúnd.

Strieborný Tóth a jeho vďačnosť: Impulz možno aj z neba

Predpoklady sa naplnili, no u Volka nádej zhasla, keď finišoval piaty za 10,31. V miernom vetre +0,6 m/s mu nevyšla prvá polovica, v druhej už len márne doháňal stratu. V sumáre semifinále skončil na 13. až 15. mieste, na postup sa žiadalo zabehnúť čas 10,21.

„Neviem, čo sa stalo, prečo to nešlo tak ako predtým,“ sklamane skonštatoval Volko a dodal: „Nemal som čo stratiť, len získať, no nezískal som nič. Technicky to nebolo zlé, no chýbal mi nejaký ‚drajv‘, vystupňovanie frekvencie. Niečo mi nevyšlo, neukázal som to, čo počas sezóny. Inak by mi to viac-menej stačilo, celkove všetci tu behajú pomalšie, no na to sa nedá vyhovárať. Bolo vysiľujúce úmorné teplo, všetci však mali rovnaké podmienky. Chyba bola vo mne, môj tím inak odviedol maximálnu robotu.“

Kladivár Lomnický skončil vo finále 11.

Kučera zvládol rozbeh s priamym postupom a v kútiku duše driemala nádej, že sa vtesná medzi osmičku finalistov. Papierovo však na tom najlepšie nebol, keď až šiesti jeho súperi tento rok bežali pod 50 sekúnd a Kučera mal na konte len 50,38. V prvej dráhe mal súperov pred sebou, a keďže v 1. semifinále na treťom i štvrtom mieste sa zrodili časy výrazne pod 50 s, musel by sa unikátne zlepšiť, alebo nejakým zázrakom finišovať na prvých dvoch miestach. Po dlhej prestávke zapríčinenej zranením Kučera, ktorý skončil pred dvoma rokmi na ME v Amsterdame siedmy, sa mohutným finišom posunul aspoň na 6. miesto so sezónnym maximom 50,30, celkove skončil v semifinále 18., najslabší postupový čas bol 49,19.

Výsledky semifinále:

100 m, 2. beh: 1. Zharnel Hughes (V. Brit.) 10,01, 2. Jak Ali Harvey (Tur.) 10,09, … 5. Ján VOLKO (SR) 10,31

400 m prek., 2. beh: 1. Rasmus Mägi (Est.) 48,80, 2. Ludvy Vaillant (Fr.) 48,88, … 6. Martin KUČERA (SR) 50,30

Môže vás zaujímať

NHL: Tampa Bay pripravilo pre fanúšikov dve verejné stretnutia s víťazmi Stanley Cupu