WADA potvrdila autentickosť databázy moskovského laboratória

Ilustračné foto

foto: TASR

Svetová antidopingová agentúra (WADA) potvrdila autentickosť databázy, ktorá obsahuje všetky testy z moskovského laboratória z rokov 2012 až 2015.

Jeho vtedajší riaditeľ Grigorij Rodčenkov prezradil praktiky laboratória s Ruskou antidopingovou agentúrou (RUSADA). Obe inštitúcie v spolupráci so štátnou mocou zakrývali doping ruských športovcov na viacerých významných podujatiach vrátane ZOH 2014 v Soči a OH 2016 v Riu de Janeiro.

Doživotný olympijský dištanc má už 22 Rusov

Už 22 ruským športovcom Medzinárodný olympijský výbor (MOV) vystavil doživotný olympijský dištanc za previnenie sa proti antidopingovým pravidlám.

„Ukončili sme forenznú analýzu, na základe čoho môžem potvrdiť, že databáza údajov o dopingu je autentická,“ uviedol pre televíznu spoločnosť ARD šéf vyšetrovateľského tímu WADA Günter Younger.

V utorok vynesie MOV verdikt, či uplatní kolektívnu vinu a udelí ruským športovcom plošný zákaz štartu na ZOH 2018 v Pjongčangu. Podľa neoficiálnych informácií by MOV mohol umožniť Rusom účasť pod piatimi kruhmi v Kórejskej republike pod neutrálnou vlajkou, čo by pravdepodobne viedlo k bojkotu hier z ich strany.

Môže vás zaujímať

Šport má začať vysielať od leta, ambíciou RTVS je i oživiť športovú publicistiku