Jednou vetou

Za Boltove zranenie môže dlhé čakanie, tvrdia jeho tímoví kolegovia

Jamajský blesk. Foto: TASR/AP

Koniec kariéry si takto nepredstavoval on ani nikto z fanúšikov kráľovnej športov. Usain Bolt sa chcel rozlúčiť ziskom zlata v štafete na 4×100 m, no nakoniec ju na záverečnom úseku musel pre zranenie vzdať. Podľa jeho kolegov z jamajského tímu za to mohli organizátori, ktorí o niekoľko minút neplánovane posunuli štart finále.

Bolt v záverečnom úseku prevzal kolík na treťom mieste, ale po 30 metroch už ďalej nemohol, spravil kotrmelec a zostal ležať na dráhe. Ihneď k nemu dobehol tímový lekár. Bolt opustil štadión a ani sa nezastavil pri novinároch. „Nechcel som takto ukončiť šampionát. Na trati som nechal ako vždy všetko. Prepáčte, že som vám nepovedal ahoj, ale sľubujem, že v nedeľu prídem na štadión a rozlúčim sa s vami,“ napísal v aplikácii Snapchat.

Zo záverečného boja o medaily ho vyradili svalové kŕče v ľavom zadnom stehennom svale, ktoré malo spôsobiť práve dlhé čakanie v chlade. „Preteky sa začali o desať minút neskôr. Dokopy sme čakali až 40 minút, bolo to šialené,“ posťažoval sa pre BBC Yohan Blake, ktorý bežal ako tretí v poradí.

„Pred naším behom bolo 40 minút a dve medailové ceremónie. Čakali sme a snažili sme sa zohriať, potom sme opäť čakali a snažili sa zohriať. Bolelo ma pozerať sa, ako sa skutočná legenda, šampión takto trápi,“ pokračoval Blake.Podľa BBC spôsobilo zdržanie čestné kolo domáceho Mo Faraha, ktorý taktiež ukončil kariéru, po striebre z finále na 5000 m a následný ceremoniál tejto disciplíny. „Láme mi to srdce. Dal som do toho všetko a skutočne som chcel, aby sa Usain rozlúčil ako šampión, alebo aspoň s medailou. Bolo to smiešne, naozaj sme čakali veľmi dlho, vypil som zatiaľ až dve fľašky s vodou. No meno Usaina Bolta bude žiť navždy,“ povedal Omar McLeod, ktorý bežal na prvom úseku.

Bolt chcel v Londýne ukončiť kariéru ziskom ďalších dvoch zlatých kovov, no odchádza z neho s jedným bronzom v šprinte na 100 m. Štafetu nakoniec vyhrali domáci Briti pred USA. „Mrzí ma, že sa zranil. Je to čas na rozlúčku, v priestoroch na rozcvičku sme si vyjadrili rešpekt a pozdravili sme sa. Usain Bolt je skvelý športovec,“ pridal poklonu čerstvý šampión na 100 m Justin Gatlin z USA. Svetový rekordér na 100m i 200m Bolt sa tak rozlúčil s majstrovstvami sveta ovenčený dokopy 14 cennými kovmi (11-2-1). Ďalších osem zlatých získal na olympijských hrách.

Môže vás zaujímať

Češky v Bratislave bez Kvitovej, obnovila si zranenie ruky