Zimná olympiáda v Pjongčangu bude bez ruskej vlajky. Rozhodol o tom MOV

Žena drží ruskú zástavu pred vstupom do sídla Medzinárodného olympijského výboru pred začiatkom prvého dňa zasadnutia exekutívy MOV v Pully neďaleko Lausanne 5. decembra 2017

Foto: TASR/AP

Ruskí športovci môžu štartovať na zimných olympijských hrách 2018 v Pjongčangu, no len pod neutrálnou vlajkou. V utorok o tom rozhodol na zasadnutí exekutívy Medzinárodný olympijský výbor (MOV), ktorý suspendoval Ruský olympijský výbor v súvislosti s rozsiahlym dopingom.

Ruskí športovci, ktorí splnia kvalifikačné kritériá i prísne antidopingové pravidlá, budú štartovať v individuálnych, či tímových súťažiach pod názvom Olympijskí športovci z Ruska (Olympic Athlete from Russia), budú mať na sebe dresy s týmto menom a olympijskou vlajkou. Na všetkých ceremoniáloch bude hrať namiesto ruskej olympijská hymna. Informuje portál insidethegames.biz, ktorý sa špecializuje na olympijské hnutie.

Pokuta pre Rusky olympijský výbor

MOV udelil Ruskému olympijskému výboru pokutu v hodnote 15 miliónov dolárov. Ten v rámci nej uhradí náklady MOV na vyšetrovanie dopingu a musí prispieť k založeniu nezávislej testovacej agentúry.

Bývalý minister šport a súčasný ruský vicepremiér Vitalij Mutko dostal doživotný zákaz účasti na olympijských hrách za svoju úlohu v systematickom dopingovom programe v krajine. Do Pjongčangu nevydajú žiadne akreditácie členom ministerstva športu Ruska.

Exekutíva MOV oznámila svoje rozhodnutie necelých 7O dní pred štartom zimných hier v Kórejskej republike. V utorok si vypočula správu Samuela Schmida, ktorý viedol komisiu vyšetrujúcu obvinenia zo systematického dopingu v Rusku vrátane ZOH 2014 v Soči. „Dopingový program bol pod záštitou ministerstva športu a preto je vtedajší minister športu zodpovedný za zlyhanie systému,“ agentúra AP citovala Schmida. Mutko je v súčasnosti na čele organizačného výboru futbalových MS 2018.

Môže vás zaujímať

FOTO: Slováci prehrali s Ruskom v prípravnom turnaji NaturEnergie Challenge