Jednou vetou

Zjazdové lyžovanie: Bola tam aj nervozita, hovorí Moravčíková po debute

Slovenská lyžiarka Soňa Moravčíková počas 1. kola obrovského slalomu žien na zimných olympijských hrách v Pjongčangu 15. februára 2018.

Foto: TASR - Martin Baumann

Slovenská lyžiarka Soňa Moravčíková absolvovala v Pjongčangu svoju olympijskú premiéru vo štvrtkovom obrovskom slalome. Práve v tejto disciplíne dosiahla koncom minulého roka tri víťazstvá na podujatiach FIS.

Iba 18-ročná reprezentantka figurovala po prvom kole na 43. pozícii. Vďaka olympijským pravidlám mala po odjazdení najlepšej tridsiatky šancu aj v druhom kole, v ktorom sa posnula na 37. miesto. Na vlaňajších majstrovstvách sveta juniorov skončila v obrovskom slalome na tej istej priečke, tento rok ju na MSJ diskvalifikovali v druhom kole.

Pod piatimi kruhmi dosiahla hneď na prvý „obrákový“ pokus rovnaký výsledok, aký pred rokom na podujatí, ktoré bolo pre ňu dosiaľ vrcholné. Zvládla to, aj keď zjazdovka v stredisku Jangpchjong bola pre mladú lyžiarku výzva: „Trať bola dosť ťažká, bolo to rozbité najmä na strmine, kde som mala problémy a spravila som tam aj pomerne veľa chýb. Ale teším sa, bol to olympijský debut a mám dobrý zážitok.“

V Kórejskej republike nadobudla aj ďalšiu novú skúsenosť, keďže dosiaľ ešte nikdy nesúťažila mimo Európy. Pripravuje sa v Nórsku, kde aj absolvovala väčšinu svojich doterajších súťaží a pripísala si tri „fisové“ úspechy:

„Určite je to niečo iné ako na pretekoch FIS. Je to náročnejšie, lyže dosť skáču na snehu, ktorý je veľmi odlišný od toho v Európe.“ Moravčíková sa v opise povrchu zhodla s reprezentačnými kolegami, sneh zložený z drobných čiastočiek je podľa nej agresívnejší, lyže na ňom viac „chytajú“.

Moravčíková sa prvýkrát v rozvíjajúcej sa kariére postavila na štart v spoločnosti najväčších hviezd alpského lyžovania, medzi ktoré už patrí aj jej krajanka Petra Vlhová: „Na štarte som pociťovala aj nervozitu, najmä keď som okolo mňa videla všetky tie dobré dievčatá.“ Moravčíková mala všetky dôvody usmievať sa pri rozhovoroch rovnako ako slnko, ktoré vo štvrtok zasvietilo na areál točivých disciplín: „Konečne je celkom dobré počasie, takže sa tešíme.“

Môže vás zaujímať

HC Košice minimalizujú náklady, rozlúčili sa s výkonným riaditeľom