Jednou vetou

Zjazdové lyžovanie: Rakúšan Mayer získal zlato v super-G, Žampa zaostal o 4 sekundy

Rakúsky lyžiar Matthias Mayer

Foto: TASR/AP

Rakúsky lyžiar Matthias Mayer sa stal olympijským víťazom v super-G. V Alpskom centre Čongson triumfoval v piatok s náskokom 13 stotín sekundy pred Švajčiarom Beatom Feuzom, bronz putoval do Nórska zásluhou Kjetila Jansruda (+0,18). Slovenský reprezentant Andreas Žampa obsadil 39. miesto, za zlatým Rakúšanom zaostal o 4,45 sekundy.

Mayer výborne zvládol najmä technickú strednú pasáž, na treťom medzičase mal náskok až 31 stotín pred Feuzom, a hoci v závere trochu stratil, mohol v cieli oslavovať svoj druhý olympijský triumf. Zlato získal už na ZOH 2014 v Soči, kde zvíťazil v zjazde.

Radosť mali aj Feuzom s Jansrudom, ktorí si vyjazdili na ZOH v Pjongčangu už svoje druhé medaily po tom, čo stáli na pódiu v opačnom garde vo štvrtkovom zjazde. Prekvapením bolo štvrté miesto Francúza Blaisea Giezendannera, ten sa v pretekoch Svetového pohára dosiaľ najlepšie umiestnil na ôsmej priečke, bolo to pred dvoma rokmi rovnako na zjazdovke v Čongsone.

Dvadsaťsedemročný Mayer získal pre Rakúsko historicky druhé olympijské zlato v super-G. Na ZOH 1998 v Nagane dominoval v tejto disciplíne legendárny Hermann Maier, v pamätnej súťaži vyhral tri dni po hrôzostrašnom páde v zjazde.

„Chcel som jednoducho iba predviesť dobrú jazdu,“ povedal Mayer v prvej reakcii pre ORF. „Zajazdil som presne to, čo som si nacvičil v tréningu. Dnes nás netrápil žiaden vietor, to sa potom hneď lepšie jazdí. Musím sa poďakovať toľkým ľuďom, najmä fyzioterapeutovi, ktorý ma dal dokopy po páde v kombinácii, a takisto servismanovi a celému tímu. A samozrejme v prvom rade mojej rodine. Je to pre mňa veľkolepý deň.“

ZOH 2018 v Pjongčangu – zjazdové lyžovanie

  • muži – super-G:

1. Matthias Mayer (Rak.) 1:24,44 min., 2. Beat Feuz (Švaj.) +0,13 s, 3. Kjetil Jansrud (Nór.) +0,18, 4. Blaise Giezendanner (Fr.) +0,38, 5. Aksel Lund Svindal (Nór.) +0,49, 6. Vincent Kriechmayr (Rak.) +0,69, 7. Dominik Paris (Tal.) +0,74, 8. Andreas Sander (Nem.) +0,77, 9. Dustin Cook (Kan.) +0,79, 10. Boštjan Kline (Slovin.) +0,92, …, 39. Andreas ŽAMPA (SR) +4,45

Môže vás zaujímať

BASKETBAL: Veria, že v júli dohrá svoje súťaže aspoň mládež