Jednou vetou

ZJAZDOVÉ LYŽOVANIE: Zermatt chystá najdlhší zjazd mužov v SP

Ilustračné foto

foto: TASR/AP

Päťkilometrová trať je aktuálne vo výstavbe. Jej štart by mal byť v nadmorskej výške 3900 metrov nad morom na švajčiarskej strane Álp a cieľ o 1100 metrov nižšie v Taliansku.

Už v novembri 2022 by Švajčiari chceli organizovať najdlhší zjazd mužov v seriáli Svetového pohára v zjazdovom lyžovaní, trať v stredisku Zermatt na úätí Matterhornu by spájala Švajčiarsko a Taliansko. Zástupcovia strediska informovali, že 5-kilometrová trať je aktuálne vo výstavbe. Jej štart by mal byť v nadmorskej výške 3900 metrov nad morom na švajčiarskej strane Álp a cieľ o 1100 metrov nižšie v Taliansku.

Líder projektu Franz Julen pre švajčiarsky denník NZZ potvrdil, že táto iniciatíva sa nijak netýka sporu medzi vedením švajčiarskej federácie Swiss-Ski a organizátori populárneho Lauberhornu vo Wengene. Práve Wengen hostí najdlhší zjazd v SP, jeho dĺžka je 4,4 kilometra. Keďže Wengen sa so Swiss-Ski sporí o financie za televízne práva, hrozí mu vyradenie z programu SP. A tam by mohol nastúpiť Zermatt.

Lenže tam chcú preteky SP organizovať v novembrovom termíne, pretože podmienky na ľadovci to umožňujú a medzi obrovským slalom v rakúskom Söldene v závere októbra a šnúrou pretekov v zámorí na prelome novembra a decembra v lyžiarskom kalendári absentuje zastávka v Európe. Zermatt neskôr chce hostiť aj Svetový pohár žien v zjazdovom lyžovaní.

Aby sa toto stredisko dostalo do kalendára SP, národný zväz ho musí ponúknuť Medzinárodnej lyžiarskej federácii (FIS) a tá musí túto možnosť chváliť.

Môže vás zaujímať

NHL: Tampa Bay pripravilo pre fanúšikov dve verejné stretnutia s víťazmi Stanley Cupu