Jednou vetou

Zo Slovákov na ME v krose najlepší Sahajda, Varga splnil svoje ciele

Richard Varga, Tibor Sahajda a Jozef Urban pózujú po dobehnutí do cieľa v hlavnej kategórii mužov na 24. majstrovstvách Európy v krose v Šamoríne 10. decembra 2017

Foto: TASR

Vytrvalcom na 24. majstrovstvách Európy v krose v šamorínskom komplexe x-bionic® kraľoval opäť Keňan v tureckých farbách, tentoraz Kaan Kigen Özbilen.

Pred druhým Španielom Adelom Mechaalom zvíťazil s náskokom deviatich sekúnd, tretí dobehol Brit Andrew Butchart so stratou 15 sekúnd. Trojica Slovákov sa výraznejšie nepresadila, 59. skončil Tibor Sahajda, 69. Richard Varga a 73. Jozef Urban.

Z predšampionátovej štatistiky vyplývala najmä kenská nadvláda v tureckých farbách, keď vyhrali predchádzajúce tri šampionáty: v roku 2014 Polat Arikan, o rok neskôr Ali Kaya a vlani Aras Kaya, teraz sa to podarilo štvrtému z nich Özbilenovi. Za ich najväčšieho konkurenta sa považoval halový majster Európy z tohto roka na 3000 m Španiel Mechaal, a to sa aj v jeho súboji o zlato potvrdilo.

Najlepšia Slovenka na ME v krose Schwaigerová: „Snažila som sa držať krok“

Bežalo sa dlho pokope, favorizovaní Turci pôsobili skôr nenápadne. Z čela po štvrťhodine odstúpil aj Brit Griffith so zdravotnými problémami. V polovici trate boli na tom najlepšie Briti Butchart a Conor a Španiel Mechaal, vypadol z nich Conor a pridal sa Özbilen. Nasledovalo úsilie Mechaala o trhák i snaha Özbilena dotiahnuť sa na Španiela.

Neuspokojil sa len s tým, ale nástupom 1,5 km pred cieľom sa ocitol na čele. Španiela sa definitívne striasol až tesne pred cieľom a pre svoj prvý titul si dobehol už bez nejakého tlaku za sebou.

Vytrvalec Sahajda, ktorý 59. miestom dosiahol najlepší výsledok domácej reprezentácie, sa na krosový šampionát pripravoval po októbrovom Medzinárodnom maratóne mieru v Košiciach. Splnil na ňom limit na ME. „Vedel som, ako som na tom. Mierne som sa pretrénoval, potom som si odpočinul týždeň, dal som sa dokopy a opäť som tvrdo trénoval. Výsledok je, že som prvý Slovák, ale každý z nás bojoval, čo to dalo. V poslednom kole išlo cezo mňa sedem-osem ľudí, žiaľ, nemohol som. Už to bolo nad moje sily, vytuhol som. Musím trénovať naďalej, lebo vidíme, kde sme my a kde je európska kvalita. Myslím si však, že sa zlepšujem a mám na to, aby som mohol bojovať aj o lepšie umiestnenia,“ povedal Sahajda.

Varga bežal o štyri sekundy na kilometer rýchlejšie

Varga bol najznámejšie meno v tíme a zároveň jeden z ambasádorov podujatia. Jedenásty z minuloročného olympijského triatlonu sa do nominácie dostal dodatočne aj zásluhou tretej pozície na majstrovstvách Slovenska.

„Mal som dva ciele – neskončiť posledný a bojovať aj o predposledné miesto a bežať lepšie, ako som bežal pred troma týždňami (majstrovstvá Slovenska, pozn.). Myslím si, že oboje sa mi podarilo, aj keď bolo chladnejšie a viac fúkalo, bežal som asi o štyri sekundy na kilometer rýchlejšie. Z tohto hľadiska som veľmi spokojný, dúfam, že som kvalitne reprezentoval Slovensko a nemuselo sa hanbiť,“ uviedol Varga.

Preteky nevyšli Jozefovi Urbanovi, ktorý obsadil 73. priečku zo 79 štartujúcich: „Neviem, čo sa stalo, dýchanie bolo super, ale úplne mi nešli nohy. Už asi na treťom kilometri to bolo zlé, bežalo sa mi ťažko. Príprava bola dobrá, ale v nedeľu mi to nesadlo, musíme si to prebrať s trénerom.“

Výsledky:

muži na 10.180 m (79 štartujúcich):

1. Kaan Kigen Özbilen (Tur.) 29:45
2. Adel Mechaal (Špan.) 29:54
3. Andrew Butchart (V. Brit.) 30:00

4. Hassan Chahdi (Fr.) 30:01, 5. Soutiane Bouchikhi (Bel.) 30:04, 6. Ben Connor (V. Brit.) 30:08, …, 59. Tibor SAHAJDA 31:55, 69. Richard VARGA 32:24, 73. Jozef URBAN (všetci SR) 33:15
tímy (13): 1. Turecko (1. Özbilen, 7. Aras Kaia, 9. Arikan) 17, 2. Španielko 20, 3. Veľká Británia 35, …, 13. Slovensko (59. SAHAJDA, 69. VARGA, 73. URBAN) 201

Môže vás zaujímať

Ovečkin strelil 699. gól, Pánik a Tatar asistovali, ale tešili sa hráči Montrealu