Jednou vetou

ZOH 2026 sa uskutoční v Miláne a Cortine

Ilustračné foto

foto: Pixabay

Talianske mestá Miláno a Cortina d'Ampezzo budú dejiskami zimných olympijských hier v roku 2026. V pondelkovom hlasovaní v Lausanne o tom rozhodli členovia Medzinárodného olympijského výboru. Vo voľbe uspeli na úkor švédskej kandidatúry Štokholm - Aare.

Aktualizované 19.30

ZOH 2026 sa budú konať od 6. do 22. februára, paralympijské hry o mesiac neskôr (6. – 15. marca). „Je to víťazstvo pre celé Taliansko aj budúcnosť športu. Ďakujeme všetkým, ktorí nám verili, špeciálne regiónom Milána a Cortiny,“  citovala talianskeho premiéra Mattea Salviniho agentúra DPA.

Miláno a Cortina sú od seba vzdialené približne 400 kilometrov, pričom jednotlivé disciplíny sú rozdelené aj do ďalších miest v regiónoch severného Talianska. Umožnila to Agenda 2020, ktorú MOV prijal v snahe zredukovať náklady na organizáciu. Taliansky olympijský výbor počíta s rozpočtom 1,5 miliardy eur, pre porovnanie, predchádzajúce ZOH v Európe v Soči 2014 stáli 50 miliárd.

„Celý proces dokázal, že Agenda 2020 funguje. Podarilo sa nám znížiť náklady, predpokladáme, že v 2026 sa použije 93 percent už existujúcich športovísk. Taktiež chcem poďakovať Štokholmu a Aare za perfektnú prezentáciu svojej kandidatúry,“ uviedol na pondelkovom ceremoniáli prezident MOV Thomas Bach.

EH19-Stolný tenis: Balážová a Pištej chcú miestenku do Tokia: Ešte dve prekážky

Členovia MOV uprednostnili Talianov pred Švédmi v pomere hlasov 47 k 34. ZOH sa vrátia na Apeninský polostrov presne po 20 rokoch, keď v 2006 hostil podujatie pod piatimi kruhmi Turín. V Cortine sa uskutočnili ZOH aj v 1956. Talianska kandidatúra ťažila z veľkej podpory obyvateľstva, keď ZOH podporovalo v prieskumoch 83 percent ľudí. „Gratulujem Milánu a Cortine d’Ampezzo. Všetci môžme očakávať v krajine s tradíciou zimných športov vynikajúce hry. Talianske skúsenosti a vášeň ponúknu skvelú atmosféru pre najlepších pretekárov sveta,“ povedal podľa agentúry AFP prezident MOV Thomas Bach.

Práve veľká podpora verejnosti napokon presvedčila delegátov hlasovať za Miláno. Švédi boli k hrám skeptickejší, keď sa „za“ vyslovilo iba 55 percent. „Pre mnohých to bol jasný signál. Verejná podpora ide ruka s rukou s politickou. Myslím si, že práve toto bol rozdielový fakt. Štokholm asi zatiaľ nie je pripravený hostiť olympiádu,“ uviedol Bach.

Zimné olympijské hry sa v uplynulom období borili s nedôverou verejnosti. Miestne referendum stoplo snahy Calgary, Grazu, Krakova, a ďalších, neskôr odstúpili turecký Erzurum či japonské Sapporo. Napriek obavám z astronomických nákladov Salvini považuje konanie ZOH za veľkú príležitosť s pozitívnym efektom na ekonomiku. Podľa talianskeho premiéra vygenerujú zisk 5 miliárd eur, prinesú 20-tisíc pracovných miest a investície do športovísk a dopravy.

Otvárací ceremoniál sa uskutoční v Miláne, pravdepodobne na novom futbalovom štadióne, ktorý plánujú spoločne postaviť kluby AC a Inter Miláno. Záverečný je naplánovaný do Verony. Organizátori počítajú aj s využitím stredísk v oblasti Bormia a Livigna, ktoré by mali privítať niektoré disciplíny v alpskom lyžovaní či snoubordingu. Areál v Anterselve využijú pre biatlon, Val di Fiemme bude centrom ďalších lyžiarskych súťaží.

Môže vás zaujímať

NHL: Tampa Bay pripravilo pre fanúšikov dve verejné stretnutia s víťazmi Stanley Cupu