Žreb určil zloženie základných skupín Majstrovstiev sveta vo futbale 2018

Tabuľa, ktorá informuje o žrebe finálového turnaja MS 2018 vo futbale je umiestnená na Červenom námestí, v pozadí Chrám Vasila Blaženého 30. novembra 2017 v Moskve.

Foto: TASR/AP

Futbalisti organizátora MS 2018 v Rusku otvoria 21. svetový šampionát 14. júna budúceho roka na štadióne Lužniki v Moskve v zápase proti Saudskej Arábii. Rusom budú v základnej A-skupine súpermi aj Egypt a Uruguaj. Rozhodol o tom piatkový žreb finálového turnaja v moskovskom Kremli.


Slovensko, ktoré na šampionáte v roku 2010 v JAR pri jeho premiérovej účasti preniklo do osemfinále, sa na záverečný turnaj do Ruska neprebojovalo. V kvalifikačnej F-skupine obsadilo druhé miesto za suverénnym Anglickom, na účasť v európskej baráži mu chýbal jeden bod. Angličania sa v G-skupine stretnú s Belgickom, Panamou a Tuniskom. Obhajca titulu z Nemecka sa v základnej F-skupine pomeria s Mexikom, Švédskom a Kórejskou republikou.

Dvanásť štadiónov, jedenásť miest

Šampionát sa po prvý raz uskutoční na ruskej pôde. Kľúčovými otázkami žrebu bolo kto s kým, kde a ako ďaleko. Finále je na programe v nedeľu 15. júla rovnako na zrekonštruovaných moskovských Lužnikách (kapacita 81 000 miest).

Šesťdesiatštyri zápasov majstrovstiev sveta bude hostiť celkovo dvanásť štadiónov v jedenástich ruských mestách – Moskve (2), Petrohrade, Kaliningrade, Kazani, Nižnom Novgorode, Samare, Volgograde, Saransku, Rostove na Done, Soči a Jekaterinburgu.

Ruská kandidatúra na usporiadanie MS 2018 uspela na úkor anglickej i spoločnej portugalsko-španielskej a holandsko-belgickej. Do osemfinále sa kvalifikujú prví dvaja z každej skupiny, pre ostatných 16 účastníkov sa turnaj skončí.

Majstri z Talianska budú chýbať

Debutantmi na MS sú Island a Panama. Na mundiale budú chýbať po 60 rokoch štvornásobní majstri sveta Taliani, z ďalších zaujímavých výberov aj úradujúci juhoamerický šampión Čile či Holandsko.

Reprezentácie pred žrebom rozdelili do štyroch výkonnostných košov na základe umiestnenia v októbrovom rebríčku Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA). V jednej skupine sa nesmeli ocitnúť dve krajiny z tej istej konfederácie. Výnimku tvorí iba Európa, ktorá mohla mať v jednej skupine dvoch zástupcov. Rusku ako organizátorovi automaticky patrila pozícia A1, „zborná“ odohrá zápasy skupinovej fázy v moskovských Lužnikách, Petrohrade a Samare.

Na snímke bývalí futbalisti zľava Cafu, Laurent Blanc, Nikita Simonjan, Gordon Banks, Fabio Cannavaro, Diego Forlan a Carles Puyol pózujú počas fotenia pred začiatkom žrebu futbalových majstrovstiev sveta 2018 v Rusku v Moskve 30. novembra 2017. Žreb sa bude konať v piatok v moskovskom Kremli 1. decembra. | Foto: TASR/AP

Žrebovali v sídle Vladimíra Putina

V prvom koši boli aj Nemci, päťnásobní šampióni z Brazílie, Portugalsko, Argentína, Belgicko, Poľsko a Francúzsko. Žrebovalo sa postupne z prvého až štvrtého koša, najprv sa vytiahli tímy a od druhého koša za nimi aj nasadenie na pozíciu v skupine.

Slávnostným žrebom v sídle ruského prezidenta Vladimira Putina, ktorý na ňom nemohol chýbať, sprevádzali ruská novinárka Maria Komandná a bývalý anglický útočník Gary Lineker. Ceremoniál v priamom televíznom prenose vysielali do vyše 180 krajín sveta. Úvodné slovo patrilo prezidentovi Putinovi a hlave FIFA Giannimu Infantinovi.

Pred aktom žrebovania priniesol na pódium trofej pre víťaza nemecký majster sveta Miroslav Klose. Ostrosledovanú procedúru mali pod palcom obaja moderátori, ktorým asistovali bývalí hviezdni futbalisti z krajín doterajších majstrov sveta – Gordon Banks z Anglicka, Diego Forlan z Uruguaja, Argentínčan Diego Armando Maradona, Francúz Laurent Blanc, Brazílčan Cafu, Španiel Carles Puyol a Talian Fabio Cannavaro. Organizátora zastupoval Nikita Simonjan.

Žreb základných skupín MS 2018 v Rusku:

A-skupina: RUSKO, Saudská Arábia, Egypt, Uruguaj
B-skupina: PORTUGALSKO, Španielsko, Maroko, Irán
C-skupina: FRANCÚZSKO, Austrália, Peru, Dánsko
D-skupina: ARGENTÍNA, Island, Chorvátsko, Nigéria
E-skupina: BRAZÍLIA, Švajčiarsko, Kostarika, Srbsko
F-skupina: NEMECKO, Mexiko, Švédsko, Kórejská republika
G-skupina: BELGICKO, Panama, Tunisko, Anglicko
H-skupina: POĽSKO, Senegal, Kolumbia, Japonsko

Môže vás zaujímať

Slováci podľahli aj Nórom na Švajčiarskom pohári