Jednou vetou

Zuzulovej rozlúčka – svetové publikum, dojatí prezident i otec

Veronika Velez - Zuzulová (vľavo) pózuje s Petrou Vlhovou počas jej rozlúčky s kariérou. Jasná, 7. apríla 2018

foto: TASR

Pred takou kopou zvedavcov, divákov a priaznivcov Veronika Velez-Zuzulová neabsolvovala ani viaceré podujatia Svetového pohára. Najlepšie na tom je, že tie odhadom tri tisícky pri jej sobotňajšej rozlúčke v Jasnej boli len jej priaznivci.

To, že nejakých pár stovák z nich vygenerovala manažérska a sponzorská sféra, to len podčiarklo fakt, že na Priehybe sa lúčila veľká lyžiarka. Pravá šampiónka, ktorá do fanúšikovskej verejnosti rozsiala silné povedomie o lyžovaní, predovšetkým o slalome. „Bolo tu viac ľudí, ako napríklad na ktorýchkoľvek pretekoch v Amerike. Veľmi si vážim tú podporu a všetkým veľmi pekne ďakujem,“ zdôraznila pre TASR.

 

Charizmu priekopníčky úspechov slovenského zjazdového lyžovania si prišli uctiť aj predstavitelia štátu. Paralelný slalom s ňou absolvoval minister obrany Peter Gajdoš.

Veronika Zuzulová a Andrej Kiska, počas rozlúčky v Jasnej 7. 4. 2018

Pôvodne si mal dať jazdu aj prezident krajiny Andrej Kiska, ale neumožnila mu to zdravotná indispozícia.

„A keď vidím teraz ten svah a tie bránky, možno je aj dobre, že nemôžem ísť. Ale som rád, že som mohol prísť pozdraviť veľkú osobnosť a športovkyňu, Veronika je vzorom pre naše deti a mládež,“ odznelo v krátkom prejave hlavy štátu.

zľava: Veronika Zuzulová a minister obrany Peter Gajdoš v cieli po paralelnom slalome, v Jasnej

Dojímavé to bolo od začiatku, lebo prvý „súper“ nastúpil proti Veronike vo veku 93 rokov. Oto Krajňák, dávny vrcholový pretekár, ktorý ako veterán súťažne lyžuje dodnes. Akcia gradovala duelmi s Petrou Vlhovou a s Romainom Velezom, samozrejme aj tie, hoci v značnom tempe, na exhibičnej úrovni. Teda do jázd sa zapracovali kolegiálne a manželské dohody. No a na záver boli aj slzy, trochu nečakané. V očiach ich mal Timotej Zuzula, „producent“ úspešnej pretekárskej značky Zuzu. Divákom sa ospravedlnil: „Chcel som si vychutnať túto symbolickú jazdu a zároveň ju zvečniť na svahu, tak som ju filmoval. Pred poslednou bránkou som zastavil a poslednú bránku som si zobral na pamiatku.“

Ukoristený predmet bude Zuzulovi pripomínať jeho dcéru ako slalomárku, ktorej sa ako multifunkčný sprievodca, no predovšetkým ako tréner venoval takmer tri desaťročia. Veronike Velez-Zuzulovej, ktorá sa lúči v pozícii špičkovej svetovej športovkyne a najúspešnejšej slovenskej lyžiarky.

Môže vás zaujímať

NHL: Tampa Bay pripravilo pre fanúšikov dve verejné stretnutia s víťazmi Stanley Cupu