Jednou vetou

KOMENTÁR: Herci zahľadení do seba

ZĽAVA: Richard Stanke, Maroš Kramár a Milan Kňažko

autorská koláž hlavne.sk, Foto: SITA, Bratislava

Je nekonečne krásne a dôležité, že vždy majú herci, scenáristi a vôbec umelci ako takí, pocit, že sa musia vyjadrovať sa ku všetkému a snažiť sa byť svedomím a niekedy aj zrkadlom spoločnosti...

Bolo to tak v rokoch socializmu i dnes v časoch demokracie.

Aj vtedy, tak aj dnes je viacero skupín umelcov, či už ide o hodnotový rebríček, politické sympatie, umeleckú hodnotu, ale i osobnostné vybavenie.

Pamätáme si ako niektorí umelci za socializmu hájili svojimi postojmi socializmus, často sa k všetkému vyjadrovali a potom stačilo pár mesiacov pred revoluciou vrátiť tituly zaslúžilých alebo národných umelcov, prípadne postaviť sa na tribúnu a už boli rovní s tými, čo boli počas socializmu utláčaní, perzekuovaní, nehohli tvoriť,ba čo viac, častokrát nemali z čoho žiť.

Zabudli však pri svojich teatrálnych výstupoch vrátiť aj všetky pôžitky spojené s týmito oceneniami, napr. honoráre, ktoré boli vždy vyššie ako u ostatných kolegov (nakoľko boli automaticky v inej honorárovej tried) o ostatných ľudoch ani nehovoriac. Ďalej sa ospravedlniť za to, že všetci si užívali aj iné výhody a pre tú dobu nie nepodstatné!

Možno práve naopak. Ich deti boli prednostne príjmané do vybraných škôl, mohli cestovať do krajín o ktorých sa obyčajným spoluobčanom ani nesnívalo, nakupovali v Tuzexe, väčšina z nich bývali na najlukratívnejších miestach v Bratislave, pričom pozemky a byty zväčša dostávali za facku….! Dodnes mnohí bývajú na tých najlepších adresách. Najmä na Palisádoch, hradom vrchu….

Zabudli? Alebo len to je ich osobná výbava a mlčať bolo pre nich výhodné?

Odpovedzme si samostatne

Tak ako sa prejavili pri zmene režimu, rejavujú ca priebežne pri rôznych udalostiach a zmenách v spoločnosti, ako sú voľby, iní držitelia sponzorských peňazí,
noví umeleckí šefovia a podobne. My nezabúdame ! Páni Kňažko, Kramár, Stanke, Landl, Skrúcaný, Bučko, …..

Herec Richard Stanke a jeho luxusné SUV za viac ako 60-tisíc eur | foto: čitateľ

 

Vrcholom ich zahľadenosti do seba a nekonečnej nadradenosti nad ostatnými obyčajnými ľuďmi je ich momentálna snaha, získať, ako jedny z prvých výhody (samozrejme ekonomické, daňové.…)
pre svoju skupinku vyvolených “ chudákov” , ktorí si v časoch 10 ročnej hojnosti a preplácania umelcov televíziami, firemných večierkov, kde si za účasť, alebo vystúpenie nechali kráľovsky platiť, zabudli si odložiť, či škôr ušetriť finančné prostriedky, aby zvladli aspoň pár mesiacov v kľude a bez otravovania štátu prežiť.

Herec a moderátor Štefan Skrúcaný na pochode Za slušné Slovensko, 2018 | foto: jxp

 

Nevytvorili si samozrejme v rokoch hojnosti, ani žiadny fond, do ktorého by si solidárne prispievali a spoločne by pomáhali najpostihnutejším. V minulosti ako posledný o takomto fonde rozprával Ľubo Roman, ktorý nezištne pomáhal postihnutému hercovi Pavlovi Mikulíkovi.

Ale to je dnes pre garnitúru hercov, ktorí za 1 natáčací deň berú 1000 euro a viac, totálna španielska dedina. Radšej by nastavovali zrkadlo iným. Tak ako to robia pri angažovaní sa v politike a hodnotení všetkého, čo sa v spoločnosti len šuchne.

Maroš Kramár v luxusnej reštaurácii v centre Bratislavy, 2018 | foto: jxp

 

Pýtame sa, spolu s Vašou redakciou už po niekoľkýkrát!!! “Kedy sa páni a dámy z výboru Plesu v Opere vyjadria k tomu, kto posledné roky pozýval na Ples v opere, obžalovaného Kočnera? Prečo to nikomu niekoľko rokov nevadilo? U ostatných to radi kritizujú, ale celebritu ste z neho urobili hlavne Vy?!

V neposlednom rade je naozaj veľmi poburujúce, keď je jednou z líderiek umeleckej petície (pána Lasicu neupodozrievame) pani Wanda Hrycová, príslušníčka rodiny, ktorá vraj vždy nenarábala slušne s finančnými prostriedkami a jej otec mal dostať do otrasnej finančnej situácie i iných členov rodiny.

Páni umelci, trošku pokory, kľudu a objektívnosti by sme u Vás videli radšej v tejto ťažkej dobe. V dobe, keď niektorí podnikatelia musia prepustiť ľudí z práce, zavrieť prevádzky, nakoľko nemôžu
podnikať, ale pokojne a s hlbokou pokorou čakajú na oparenia štátu, ktoré by im mohli pomôcť.

Je to pre nás, obyčajných ľudí prvoradé a určite dôležitejšie ako vynakladať štátne peniaze na cesty Andreja Hryca po USA, kde údajne loboval za štátne za film svojej dcéry. Urobíte pre nás najlepšie, keď nebudete myslieť len na seba a svoje benefity.

Náhodné združenie Predavačiek, pracovníkov VW, PSA, lekárnikov, učiteľov a bežných robotníkov

Môže vás zaujímať

FOTO: Treba to preveriť!