Jednou vetou

93-ročný prezident Mugabe odštartoval kampaň do volieb v roku 2018 v Zimbabwe

foto: TASR, zdroj: TASR

Zimbabwiansky prezident Robert Mugabe vystúpil dnes pred tisícami svojich stúpencov na prvom zo série mítingov pred budúcoročnými prezidentskými voľbami. Pre 93-ročného Mugabeho pôjde takmer s určitosťou o jeho posledné funkčné obdobie, informuje agentúra AP.

Autokratický prezident, ktorý stojí na čele Zimbabwe od roku 1980, rečnil približne dve hodiny na štadióne v meste Marondela neďaleko metropoly Harare. Mugabe obhajoval tvrdú pozemkovú reformu svojej vlády, na základe ktorej boli belosi vyvlastňovaní so zámerom uvoľniť pôdu čiernym bezzemkom.

Najstaršia hlava štátu na svete dodala, že tí, ktorí ho už odpisovali, zažili „šok svojho života“, keďže jeho mítingy stále priťahujú obrovské množstvo ľudí. Dnešné stretnutie bolo zamerané na mládež; v tejto juhoafrickej krajine žije podľa posledného sčítania vyše 70 percent ľudí mladších ako 35 rokov.

V uplynulom období sa však objavujú správy o Mugabeho chradnúcom zdraví. Na viacerých podujatiach ho médiá zachytili, ako spí, jeho hovorca však tvrdí, že prezident si len relaxoval zrak. Mugabe má v pláne deväť ďalších predvolebných zhromaždení, dodáva spravodajská stanica BBC.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia