Jednou vetou

Abbás požiadal o plné členstvo v OSN pre Palestínu – aktualizované

Palestínsky prezident Mahmúd Abbás

Foto: TASR/AP

Palestínsky prezident Mahmúd Abbás požiadal v utorok o plné členstvo v Organizácii Spojených národov (OSN) pre Palestínu. Urobil tak v prejave pre Bezpečnostnou radou OSN počas jej každomesačného zasadnutia týkajúceho sa situácie na Blízkom východe.

aktualizované: 18:46

Vo svojom prvom prejave pred BR OSN od roku 2009 vyzval Abbás na „zvolanie medzinárodnej mierovej konferencie do polovice roka 2018 so širokou medzinárodnou účasťou“ a následným „uznaním štátu Palestína ako plnoprávneho člena OSN“.

Valné zhromaždenie OSN uznalo Palestínu ako pozorovateľský štát v roku 2012 aj napriek odporu Spojených štátov, pripomína agentúra DPA. USA a ich partneri zablokovali predchádzajúci pokus Abbása o dosiahnutie plného členstva v OSN pre jeho krajinu v roku 2011.

Zopakoval nespokojnosť z rozhodnutím USA o Jeruzaleme

Palestína a Vatikán sú jediné dva štáty so statusom pozorovateľa v tejto svetovej organizácii.

Abbás v prejave tiež zopakoval svoju nespokojnosť s rozhodnutím USA uznať Jeruzalem za hlavné mesto Izraela a s plánom Spojených štátov presťahovať tam svoje veľvyslanectvo z Tel Avivu. Podľa palestínskeho prezidenta by sa mal tento plán zrušiť s cieľom vydláždiť cestu k riešeniu na princípe dvoch štátov.

Izraelský veľvyslanec pri OSN Danny Danon v reakcii obvinil Abbása z neúprimnosti s tým, že palestínsky líder sa odmietol čo i len raz stretnúť s izraelským premiérom Benjaminom Netanjahuom, pokým na pôdu OSN išiel sedemkrát. „Už nie ste súčasťou riešenia, ste problém,“ uviedol Danon. „Čo ste urobili pre lepší život jediného človeka v Ramalláhu či v Gaze? Hovoríte o vašom oddanosti mieru, ale keď oslovujete váš ľud, tlmočíte veľmi odlišný odkaz.“

 

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia