Jednou vetou

Abbás skrátil návštevu Kuvajtu vzhľadom na situáciu v Gaze

Palestínsky prezident Mahmúd Abbás

Foto: TASR/AP

Predseda Palestínskej samosprávy Mahmúd Abbás skrátil svoju návštevu Kuvajtu a vracia sa do Ramalláhu vzhľadom na aktuálne vyostrenie situácie v pásme Gazy. Informoval o tom v utorok na svojom webe denník The Times of Israel.

Hamas vyzval na vyšetrovanie „izraelského bombardovania civilistov“ v pásme Gazy

Abbás pricestoval do Kuvajtu v pondelok a jeho návšteva mala trvať dva dni. Mal sa stretnúť s vysokopostavenými predstaviteľmi Kuvajtu a rokovať s nimi o najnovšom vývoji na palestínskych územiach.

Palestínska agentúra WAFA v noci na utorok informovala, že Abbás vyzval medzinárodné spoločenstvo, aby zasiahlo do vývoja situácie v pásme Gazy, zastavilo „izraelskú agresiu a zabránilo ďalšiemu ničeniu a nestabilite“.

Spúšťačom eskalácie, ktorá je najzávažnejšia od roku 2014, bola neúspešná operácia izraelskej armády z nedele večera.

Pence rokoval s Abem o denuklearizácii Severnej Kórey

Jej komando sa vtedy v civilnom aute infiltrovalo do južnej časti pásma Gazy, kde ho však zastavila hliadka ozbrojeného krídla hnutia Hamas – Brigád Izeddín al-Kassám.

V následnej prestrelke prišiel o život jeden člen izraelského komanda, ktoré požiadalo o posily a krytie svojho návratu do Izraela lietadlami.

Pri prenasledovaní izraelského komanda, ktoré sprevádzala prestrelka, zahynuli šiesti palestínski ozbrojenci.

Napätie sa ešte viac vystupňovalo po pohrebe palestínskych obetí, keď hnutia Hamas a Islamský džihád výzývali na pomstenie zabitých bojovníkov a začali podnikať raketové a mínometné útoky na juh Izraela.

Od začiatku roka vo Francúzsku zmarili šesť teroristických útokov

Izrael na raketové údery odpovedal náletmi a cielenými útokmi na tie objekty v pásme Gazy, ktoré sú podľa neho využívané na vojenské účely. Obe strany konfliktu hlásia obete na životoch i zranených.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia