Jednou vetou

Abbás vyzval juhoamerické štáty, aby nepresúvali veľvyslanectvá do Jeruzalema

Palestínsky prezident Mahmúd Abbás

Foto: TASR/AP

Palestínsky prezident Mahmúd Abbás sa obáva presunu veľvyslanectiev ďalších krajín v Izraeli do Jeruzalema. Na návšteve Venezuely apeloval na vlády štátov Južnej Ameriky, aby takéto kroky nepodnikali.

Väčšina krajín rešpektuje východný Jeruzalem ako hlavné mesto štátu Palestínčanov, povedal Abbás v pondelok miestneho času v Caracase, informuje agentúra DPA.

V Jeruzaleme sa objavili prvé dopravné značky s nápisom Ambasáda USA

Izrael v pondelok oznámil, že svoje veľvyslanectvo chce koncom mája v Jeruzaleme otvoriť aj juhoamerický Paraguaj.
Americký prezident Donald Trump v decembri oznámil, že Spojené štáty uznávajú Jeruzalem na hlavné mesto Izraela a premiestnia tam svoje veľvyslanectvo z Tel Avivu. Rovnaký krok medzitým avizovala aj Guatemala. Obe krajiny chcú svoje ambasády v Jeruzaleme otvoriť budúci týždeň.

Trump a Pence sa pravdepodobne nezúčastnia otvorenia ambasády v Jeruzaleme

Na palestínskych územiach došlo po Trumpovom medzinárodne ostro kritizovanom oznámení k nepokojom, píše DPA. Izrael obsadil v roku 1967 prevažne palestínsku východnú časť Jeruzalema, ktorý neskôr v rozpore s rezolúciami OSN vyhlásil za svoje hlavné mesto. Palestínčania žiadajú, aby sa východný Jeruzalem stal metropolou ich budúceho štátu. Podľa medzinárodného spoločenstva musí byť štatút Jeruzalema stanovený spoločne v rámci budúcich mierových rokovaní Izraela a Palestínčanov.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia