Jednou vetou

Absolventi strednej školy vo floridskom Parklande si prevzali diplomy

Absolventi strednej školy z floridského mesta Parkland, kde bývalý študent vo februári zastrelil 17 ľudí, sa tešia po prevzatí diplomov v nedeľu 3. júna 2018

foto: TASR/AP

Absolventi strednej školy z floridského mesta Parkland, kde bývalý študent vo februári zastrelil 17 ľudí, si v nedeľu prevzali diplomy. Na slávnostnom odovzdávaní ich prekvapil príhovor známeho televízneho moderátora Jimmyho Fallona. Vyzval študentov, aby kráčali dopredu a "nenechali sa ničím zastaviť".

Diplomy prevzali aj štyri rodiny – v mene svojich blízkych, ktorí zahynuli pri útoku strelca, ku ktorému došlo 14. februára. Tento útok sa stal impulzom pre vznik kampane tínedžerov za sprísnenie zákonov o strelných zbraniach. Hnutie dostalo názov „Pochod za naše životy“.

Škola Marjory Stonemanovej Douglasovej odovzdala diplomy rodinám Nicholasa Dworeta, Joaquina Olivera, Meadow Pollackovej a Carmen Schentrupovej. Keď rodiny kráčali na pódium, prepukli ovácie. Oliverova matka mala oblečené tričko s nápisom „Toto mal byť môj syn“. Pollackovej otec na slávnosť neprišiel. Vyhlásil totiž, že nemá so školou nič spoločné a že od 14. februára je vo svojom vnútri mŕtvy.

Trump: Policajti sa pri škole v Parklande zachovali odporne

Riaditeľ strednej školy v Parklande Ty Thompson na Twitteri ocenil zavraždených študentov. „Pamätajme na tých, čo nie sú s nami, a oslavujme všetky úspechy ročníka 2018, ktoré priniesol našej spoločnosti a svetu,“ napísal Thompson, ktorého v pondelok citovala tlačová agentúra AP.

Moderátor programu „Tonight Show“ americkej televízie NBC Jimmy Fallon povedal vo svojom videopríhovore podobné slová chvály: „Nie ste len budúcnosť – ste prítomnosť. Meňte svet aj ďalej. Nech sme na vás stále takí pyšní.“

Moderátor tiež zažartoval, že študenti „už nebudú spolužiakmi. Budete dospelými, ktorí budú na Facebooku o druhej v noci vyhľadávať správy jeden o druhom nasledujúcich desať rokov“. Potom pokračoval vážnejšie: „Prvoradé je toto: Ak vám niekedy bude ťažko, pamätajte, že prídu aj lepšie časy. Radšej kráčajte dopredu. Nenechajte sa ničím zastaviť.“ A poďakoval sa im za odvahu a aktivizmus.

Žiaci nastúpili do školy vo floridskom Parklande s priesvitnými ruksakmi

Absolventka Shannon Recorová po slávnosti povedala, že Fallon ich príhovorom „rozosmial aj rozplakal“. Dodala: „Priniesol pozitívnu energiu – som rada, že sa nám prihovoril.“

Slávnostný akt odovzdávania diplomov takmer 800 študentom strednej školy Marjory Stonemanovej Douglasovej sa konal v aréne BB&T Center vo floridskom meste Sunrise, keďže sa očakávala veľká účasť. Novinári nemali do arény povolený vstup.

Pri útoku v Parklande zastrelil bývalý študent Nikolas Cruz 14 študentov a troch členov personálu. Podľa advokátov chce 19-ročný mladík priznať vinu výmenou za doživotné väzenie bez možnosti predčasného prepustenia. Prokuratúra žiada trest smrti.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia