Jednou vetou

Áder a Van der Bellen zdôraznili nutnosť boja proti klimatickej zmene

Ilustračné foto

Foto: Pixabay.com

Maďarsko bude aj naďalej spojencom Rakúska v boji proti klimatickej zmene, zaznelo v stredu vo Viedni na schôdzke maďarského prezidenta Jánosa Ádera s rakúskym prezidentom Alexandrom Van der Bellenom. Podľa agentúry MTI maďarská hlava štátu po rokovaní uviedla, že v otázke využitia jadrovej energie sa postoje Maďarska a Rakúska líšia.

Fico telefonoval v 2012 s Vadalom, tvrdí talianska prokuratúra

„Rakúsko sa vzdalo využitia jadrovej energie, avšak Maďarsko má iné geografické podmienky, nemá napríklad dostatok vodnej energie, preto potrebuje atómovú elektráreň,“ dodal Áder.

Rakúskeho partnera upozornil, že aj Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu, ktorá je poradným orgánom OSN, zastáva názor, že ciele parížskej klimatickej dohody nie je možné dosiahnuť bez využitia atómovej energie.

Prezidenti sa zhodli v tom, že pri využívaní jadrovej energie je najdôležitejšou otázkou bezpečnosť. Van der Bellen v reakcii na novinársku otázku povedal, že kontroly na rakúskych hraniciach s Maďarskom a Nemeckom sú ešte stále potrebné, pretože sa ešte mnoho ľudí pokúša ilegálne dostať do západnej Európy.

Rakúsky prezident kritizoval maďarskú vládu za jej vyhlásenia o tom, že predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker podporuje ilegálne prisťahovalectvo.

VIDEO: To musíte vidieť! Takto oslávili Čínsky Nový rok v Londýne

Van der Bellen súčasne adresoval výzvu všetkým členským krajinám Európskej únie, aby v kampani pred voľbami do Európskeho parlamentu „nedopustili vznik nových trhlín“.

Áder a Van der Bellen hovorili aj o rozširovaní Európskej únie o balkánske krajiny, o situácii na západnom Balkáne, ale aj o situácii maďarských občanov pracujúcich v Rakúsku.

Môže vás zaujímať

VIDEO: Vo veku 112 rokov zomrel najstarší muž na svete