Jednou vetou

Advokáti novinárov agentúry Reuters odsúdených v Mjanmarsku podali odvolanie

Na kombosnímke reportéri agentúry Reuters Ťjo Sou U (vľavo) a Wa Lone počas odchodu zo súdu 3. septembra 2018 v Rangúne

foto: TASR/AP

Právnici dvoch mjanmarských novinárov pracujúcich pre tlačovú agentúru Reuters podali odvolanie proti rozsudku, ktorým boli ich mandanti odsúdení na sedem rokov väzenia.

Dvojica novinárov – 28-ročný Ťjo Sou U a 32-ročný Wa Lone – boli zadržaní vlani 12. decembra na predmestí Rangúnu po tom, čo sa zišli s dvoma policajtmi, ktorí pôsobili v mjanmarskej provincii Jakchainský štát. Bezpečnostné zložky tam čelia obvineniam z porušovania ľudských práv pri ťažení proti moslimskej menšine Rohingov.

Clooneyová vyzvala mjanmarskú líderku, aby prepustila väznených novinárov

Pred násilnosťami ušlo od vlaňajšieho augusta z Mjanmarska do susedného Bangladéša už viac než 700.000 Rohingov.

Reportérov obvinili zo získania dôverných dokumentov, za čo im hrozilo až 14 rokov väzenia. Novinári však pred súdom uviedli, že listiny im tesne pred zatknutím podstrčili dvaja policajti. Túto výpoveď prekvapivo potvrdil jeden zo svedkov.

Súd v Indii povolil deportáciu siedmich Rohingov do Mjanmarska

Príslušný súd ich napokon začiatkom septembra odsúdil na sedem rokov väzenia za neoprávnené držanie tajných štátnych dokumentov. Obaja muži pred súdom trvali na svojej nevine a tvrdili, že im dokumenty podstrčila polícia.
Proti rozsudku sa vyslovili veľvyslanci USA a Británie aj šéfredaktor Reuters, podľa ktorých ide o krok späť pre demokraciu v Mjanmarsku. Európska únia vyzvala na okamžité a bezpodmienečné prepustenie novinárov.

Jeden z právnikov dvojice novinárov vo svojom vyhlásení pre médiá vyjadril presvedčenie, že odvolací súd nájde veľa nedostatkov v konaní súdu i v jeho verdikte, preukáže sa nevina jeho mandantov a vyjde najavo, že „robiť žurnalistiku v Mjanmarsku nie je trestným činom.“

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia