Jednou vetou

AfD je podľa prieskumu najsilnejšou stranou na východe Nemecka

Predseda AfD Jörg Meuhen

TASR/AP

Krajne pravicová strana Alternatíva pre Nemecko (AfD) je podľa nového prieskumu aktuálne najsilnejšou stranou na východe Nemecka.

Tajná služba údajne nepreverila obavy ohľadom mládežníckeho krídla AfD

 V prieskume Sonntagstrend, ktorý pre nedeľník Bild am Sonntag realizuje inštitút Emnid, si za uplynulý týždeň polepšila o jeden percentuálny bod na 25 percent. AfD tak prekonala Kresťanskodemokratickú úniu (CDU), ktorej podpora vo východnom Nemecku klesla o jeden bod na 24 percent.

Treťou najsilnejšou stranou na východe krajiny zostáva Ľavica s 18 percentami, nasleduje Sociálnodemokratická strana Nemecka (SPD) s podporou 14 percent voličov. Liberálom zo Slobodnej demokratickej strany (FDP) pripadlo sedem percent a zeleným šesť percent.

Popularita talianskej vlády je rekordne vysoká

V celonemeckej relácii vyzerá rozdelenie preferencií inak: napriek sporu v spolkovej koalícii okolo šéfa nemeckej vnútroštátnej spravodajskej služby Hansa-Georga Maassena sa podpora kresťanských demokratov z únie CDU/CSU i SPD zvýšila. Po rekordnom minime z predchádzajúceho týždňa stúpla priazeň voličov voči veľkej koalícii o dva body na celkových 48 percent. Popularita Únie dosiahla 30 percent a SPD 18 percent. Obe strany získali o jeden percentuálny bod navyše.

FDP zostala na spolkovej úrovni na deviatich percentách, v porovnaní s minulým týždňom sa nezmenila ani podpora Ľavice s desiatimi percentami. Pokým zelení klesli o jeden bod na 13 percent, AfD si aj tento týždeň udržala 15-percentnú podporu.

Môže vás zaujímať

Špiónsky škandál: Vyhostenie diplomatov zo SR, Moskva údajne chystá reakciu