Jednou vetou

AfD vyjadrila podporu Slobodnej strane Rakúska

Predseda AfD Jörg Meuhen

TASR/AP

Vedenie krajne pravicovej strany Alternatíva pre Nemecko (AfD) stojí pri Slobodnej strane Rakúska (FPÖ) aj napriek afére v súvislosti s videom usvedčujúcim z korupcie jej bývalého predsedu a vicekancelára Heinza-Christiana Stracheho, čo viedlo k rozpadu rakúskej koalície. Informovala o tom v piatok agentúra DPA.

„FPÖ je naša sesterská strana a ňou aj zostane,“ povedal na štrkovom politickom podujatí v meste Görlitz v spolkovej krajine Sasko spolupredseda AfD Jörg Meuthen, ukončujúc kampaň strany pred voľbami do Európskeho parlamentu (EP).

Ďalší spolupredseda AfD, Alexander Gauland, v rozhovore pre televíziu ZDF povedal, že tajne natočené video považuje za „trestuhodnú manipuláciu“ a kritizoval jeho zverejnenie. „Nemôžem viniť stranu za neprijateľné správanie jednej osoby,“ uviedol Gauland.

Mayová odstúpi 7. júna z postu šéfky Konzervatívnej strany

Rakúsko uvrhla do vládnej krízy len niekoľko dní pred dôležitými európskymi voľbami aféra okolo doterajšieho vicekancelára a šéfa FPÖ Heinza-Christiana Stracheho. Na nahrávke zhotovenej v roku 2017 na ostrove Ibiza, ktorú zverejnili nemecké médiá, Strache diskutuje o možných nelegálnych daroch pre FPÖ a údajnej príbuznej istého ruského oligarchu výhľadovo sľubuje verejné zákazky, ak jeho strane pomôže k úspechu vo voľbách.

Po zverejnení videa Strache odstúpil z postu vicekancelára a predsedu FPÖ. Zatiaľ nie je známe, kto je autorom videa. Meuthen dodal, že si nemyslí, že by zmienená aféra ovplyvnila samotnú AfD vo voľbách do EP, ktoré sa v Nemecku, rovnako ako vo väčšine krajín EÚ, konajú v nedeľu 26. mája.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia