Jednou vetou

Aféra s milenkou ho prinútila odstúpiť z funkcie

Americký republikánsky politik Eric Greitens.

Foto: TASR

Americký republikánsky politik Eric Greitens oznámil v utorok svoje rozhodnutie odstúpiť z funkcie guvernéra štátu Missouri po tom, ako poznačili jeho pôsobenie sexuálna aféra a otázky okolo financovania politickej kampane. Informovala o tom agentúra AP.

Voči tomuto bývalému príslušníkovi elitného vojenského útvaru Navy SEAL a absolventovi univerzity v Oxforde je v súčasnosti vedených viacero vyšetrovaní. Zákonodarný zbor v Missouri začal pred necelými dvoma týždňami zvažovať možné odvolanie guvernéra z funkcie prostredníctvom tzv. impeachmentu. Samotný Greitens (44) však popiera, že by sa dopustil trestného činu.

Prečítajte si tiež: Nepohodlný? Zastrelili kritického novinára

V prípade mimomanželského pomeru so svojou bývalou kaderníčkou, ktorý mal ešte pred zvolením za guvernéra v roku 2016, bol Greitens vo februári obvinený zo zasahovania do súkromia, neskôr však bolo toto obvinenie stiahnuté. V apríli ho zase prokuratúra obvinila z neprípustného spôsobu financovania jeho predvolebnej kampane v roku 2016.

Greitensova demisia nadobudne platnosť v piatok, načo prevezme kompetencie guvernéra Missouri jeho doterajší námestník Mike Parson.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia