Jednou vetou

Afganistan žiada USA o vysvetlenie Trumpových kontroverzných výrokov

Americký prezident Donald Trump

TASR

Afganský prezident Ašraf Ghaní požiadal v utorok amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby vysvetlil svoje pondelňajšie výroky na adresu Afganistanu, a to vrátane tvrdenia, že by mohol poľahky a rýchlo vyhrať tamojšiu vojnu, avšak "nechce zabiť desať miliónov ľudí". Informovala o tom agentúra AFP.

Trump vyriekol niekoľko kontroverzných výrokov v pondelok počas toho, ako sa v Bielom dome stretol s pakistanským premiérom Imránom Chánom, od ktorého chce, aby mu pomohol dosiahnuť mierovú dohodu s Talibanom, pripomína agentúra AP.

Americký prezident počas tohto stretnutia povedal, že ak by chcel, dokázal by rýchlo – „doslova za desať dní“ – ukončiť konflikt v Afganistane, čím by však túto krajinu „vymazal zo zemského povrchu“. Dodal však, že „touto cestou nechce ísť“, lebo nechce zabiť milióny ľudí.

Svojimi výrokmi Trump pobúril Afganistan, ktorého vojnou vyčerpaní a traumatizovaní obyvatelia sa už teraz obávajú hromadného stiahnutia amerických vojakov zo svojej krajiny a toho, či takýto odsun nebude pre nich znamenať rýchly návrat vlády Talianu, píše agentúra AFP.

Trump uvítal zvolenie Johnsona za nového lídra britských konzervatívcov

„Vláda Afganskej islamskej republiky vyzýva prostredníctvom diplomatických prostriedkov a kanálov na objasnenie výrokov amerického prezidenta, vyslovených na stretnutí s pakistanským premiérom,“ píše sa v utorňajšom vyhlásení Ghaního kancelárie.

Agentúra AFP pripomína, že do Kábulu medzičasom v utorok dorazil osobitný vyslanec Spojených štátov pre afganský mierový proces Zalmay Khalilzad. V Afganistane sa zastavil pred cestou do katarskej metropoly Dauha, kde sa v nadchádzajúcich dňoch začne ôsme kolo mierových rokovaní, na ktorých sa zúčastňujú aj zástupcovia militantného hnutia Taliban, nie však predstavitelia afganskej vlády.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia