Jednou vetou

Afganskí lídri začali mierovú konferenciu v Pakistane, bez Talibanu

Afganský radikálny opozičný politik a bývalý vojenský veliteľ Gulbuddín Hekmatjár (druhý zľava) reční na mierovej konferencii neďaleko pakistanského hlavného mesta Islamabad 22. júna 2019

foto: TASR/AP

Desiatky afganských politických lídrov sa zúčastnili v sobotu na mierovej konferencii v susednom Pakistane, aby otvorili cestu ďalšiemu dialógu medzi všetkými afganskými "tábormi". Informovala o tom tlačová agentúra AP.

Po konferencii sa majú nasledujúce dva dni konať stretnutia a pracovné zasadnutia, pričom všetky sa uskutočnia ako predohra pred budúcotýždňovou návštevou afganského prezidenta Ašrafa Ghaního v Pakistane.

Rodičov „džihádistu Jacka“ odsúdili za to, že synovi posielali peniaze

Ghaní, jeho politickí odporcovia a široké spektrum zástupcov afganskej občianskej spoločnosti mali v posledných dňoch stretnutia s osobitným vyslancom USA pre Afganistan, Zalmajom Chalílzádom, ktorý stále vyvíja tlak, aby spolu viedli rozhovory afganská vláda, opozícia aj hnutie Taliban.

Na sobotňajšej mierovej konferencii neďaleko pakistanského hlavného mesta Islamabad neboli prítomní žiadni zástupcovia Talibanu.

Zúčastnil sa na nej však radikálny opozičný politik a bývalý vojenský veliteľ Gulbuddín Hekmatjár, ktorý uzavrel s Ghaního vládou mierovú dohodu a Spojené štáty ho následne vyškrtli zo zoznamu teroristov. Táto mierová dohoda bola ponúknutá ako predloha pre dohodu s Talibanom, hoci povstalci militantného hnutia odmietajú Hekmatjára ako osobu už bez vplyvu a bez vojenskej moci.

Rusi evidujú od januára takmer 800 trestných činov súvisiacich s terorizmom

Napriek tomu Hekmatjár na začiatku sobotňajšieho stretnutia vyzval svojich rodákov Afgancov, aby dôrazne presadzovali požiadavku Talibanu, ktorou je rýchle a úplné stiahnutie vojakov USA a NATO z Afganistanu.

Washington už však vedie rozhovory s Talibanom s cieľom nájsť vyrokované ukončenie 17-ročného pôsobenia Američanov v Afganistane. Vyslanec Chalílzád bol v sobotu v katarskom hlavnom meste Dauha, kde má Taliban stále otvorený politický úrad, ale zatiaľ nie je jasné, či sa Chalílzád znovu stretne s militantmi. Tí majú stále značnú kontrolu a vplyv na takmer polovici územia Afganistanu.

Nemecko a Katar sa usilujú o zorganizovanie „vnútroafganského dialógu“

Taliban si odmieta sadnúť za rokovací stôl so zástupcami afganskej vlády, ale tvrdí, že bude diskutovať s akýmkoľvek Afgancom, dokonca aj s vládnym predstaviteľom, ale iba ako s bežným Afgancom, a nie ako s predstaviteľom vlády. Predchádzajúci pokus o afgansko-afganské rozhovory sa nevydaril, lebo strany konfliktu sa nedokázali dohodnúť na účastníkoch.

Medzi predstaviteľmi, ktorí sa zúčastnili na sobotňajšej konferencii v Pakistane, bol šéf najvyššej mierovej rady podporovanej afganskou vládou Muhammad Karím Chalílí, ako aj líder vplyvnej politickej strany Džamía islámíja – Ustád Attá Muhammad Núr, a tiež súčasný prezidentský kandidát Haníf Atmar, ktorý je bývalým poradcom pre národnú bezpečnosť.

Z väzenia Talibanu oslobodili 34 členov bezpečnostných zložiek

Podujatie podporila pakistanská vláda a zorganizovali ho think-tanky Láhaurské centrum pre výskum mieru a Inštitút pre strategickú stabilitu juhovýchodnej Ázie.

Konferenciu otvoril pakistanský minister zahraničných vecí Šáh Mahmúd Kurajší slovami, že jeho krajina sa bude naďalej snažiť o mier a stabilitu v Afganistane.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia