Jednou vetou

Afganský prezident navrhol Talibanu otvorenie politickej kancelárie v Kábule

Afganský prezident Ašraf Ghání

foto: TASR/AP

Afganský prezident Ašraf Ghaní v pondelok vyhlásil, že radikálne hnutie Taliban si môže otvoriť v metropole Kábul svoju politickú kanceláriu. Požaduje však, aby jeho vláda bola súčasťou akýchkoľvek mierových rokovaní.

 Podľa agentúry AP Ghaní odmietol myšlienku dočasnej vlády, ktorú nastolil Taliban a niektoré opozičné osobnosti. Zdôraznil, že voľby sa budú konať podľa plánu v priebehu tohto roka.

Ghaního vláda je čoraz viac ostrakizovaná, keďže Spojené štáty vedú rozhovory s Talibanom s cieľom ukončiť 17 rokov trvajúcu vojnu v Afganistane. Okrem toho sa minulý týždeň v Moskve stretli zástupcovia Talibanu s niekoľkými poprednými afganskými predstaviteľmi. Vláda v Kábule však na toto stretnutie prizvaná nebola, poznamenala AP.

S cieľom vyjadriť podporu ústrednej vláde v Kábule navštívil v pondelok Afganistan úradujúci minister obrany USA Pat Shanahan.

Švajčiarsko a Británia podpísali dohodu o vytvorení zóny voľného obchodu

Sympatizanti a podporovatelia afganskej vlády vo Washingtone trvajú na tom, že by mala byť taktiež súčasťou rokovacieho procesu. Taliban však ústrednú vládu považuje za bábku Spojených štátov a odmieta s ňou komunikovať.

Americký minister obrany v tejto súvislosti novinárom ešte počas letu do Kábulu povedal, že „je dôležité, aby bola afganská vláda súčasťou rokovaní o Afganistane“, pričom Afganci sami sa musia rozhodnúť, ako bude ich krajina v budúcnosti vyzerať.

Vláda v Kábule nedávno priznala, že od roku 2014, keď sa z krajiny stiahla medzinárodná koalícia vedená Spojenými štátmi, v bojoch s Talibanom zahynulo viac ako 45.000 príslušníkov ozbrojených síl. Fundamentalisti z Talibanu medzitým ovládli už takmer polovicu územia Afganistanu.

Americkí činitelia pritom v decembri uviedli, že prezident Spojených štátov Donald Trump hodlá stiahnuť polovicu zo zvyšných 14.000 amerických vojakov umiestnených v Afganistane.

Môže vás zaujímať

Po štyroch mesiacoch otvárajú múzeum Louvre